Nebankovní společnosti loni poskytly podnikatelům více peněz

|

Nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly loni podnikatelům a spotřebitelům financování za 189 miliard korun, což bylo meziročně o 13 procent více. Výrazně stoupl zájem o financování nákupu osobních a užitkových automobilů. Informovala o tom ČLFA, která sdružuje 37 členských firem ze sektoru nebankovního financování.

„I přes přetrvávající vysoké úrokové sazby a ochlazení domácí ekonomiky jsme v minulém roce podpořili investice firem i domácností nejvyšší financovanou sumou od finanční krize v roce 2008. Členské společnosti ČLFA zachovaly v náročné době dostupné financování osobních a užitkových automobilů, ale podpořily také investice do úspor energií a budování obnovitelných zdrojů energie,“ komentovala čísla předsedkyně představenstva ČLFA Jana Hanušová.

Od blížícího se spuštění dotačního programu ministerstva průmyslu a obchodu na podporu prodejů bezemisních vozidel očekává potřebný impulz poptávky po nízkoemisních automobilech. „Tento program je důležitý nejen pro absolutní růst počtu bezemisních vozidel v domácím vozovém parku. Jde o důležitý signál, že emise vozidla hrají roli. A že i ČR směřuje k nízkoemisní budoucnosti v dopravě,“ dodala Hanušová.

Na financování firemních investic a provozu šlo 159 miliard korun, meziročně o 14 procent více. Zbývajících 30 miliard korun s růstem o šest procent připadlo na úvěry a leasing pro spotřebitele. Objem peněz poskytnutých klientům v rámci factoringu meziročně stoupl o devět procent na 34 miliard korun.

Na financování silničních dopravních prostředků poskytli členové ČLFA 91 miliard korun, o 22 procent více než v roce 2022. Z této sumy bylo 43 miliard korun určeno na pořízení více než 67.000 nových osobních vozů. Významně vzrostl podíl nových vozidel financovaných prostřednictvím členů asociace. Členské společnosti ČLFA financovaly v roce 2023 téměř třetinu všech nových osobních automobilů prvně registrovaných v ČR.

U podnikatelského financování reprezentují členské společnosti ČLFA 88 procent finančního trhu v Česku. U spotřebitelského financování jde o 87 procent trhu. U factoringu dosahuje podíl členských společností 97 procent trhu, uvádí asociace.

Předchozí

Uzákonění hromadných žalob Sněmovna nejspíš schválí

Na strategické investice bude Česko potřebovat přes 350 miliard navíc

Další