Nedostatek pracovníků bude v budoucnu problém

|

Nedostatek pracovníků představuje největší překážku pro rozvoj a růst Česka v příštích letech a desetiletích. Na tiskové konferenci na akci Česko na křižovatce II o vizích pro příštích 30 let to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zaměstnavatelé si na nedostatek sil už teď dlouhodobě stěžují. Masivní výpadek pracovníků pak čeká ČR v příštím desetiletí, kdy z trhu práce začnou odcházet do penze statisíce Husákových dětí z generace 70. let. Podle zaměstnavatelů tak bude potřeba mimo jiné zvýšit produktivitu. Dopady zmírní také to, pokud budou lidé pracovat do vyššího věku.

„Lidské zdroje budou největší ´úzké hrdlo´ rozvoje českých firem, české ekonomiky, české společnosti v tom střednědobém a dlouhodobém horizontu,“ uvedl Jurečka.

Husákovy děti představují nejpočetnější generaci a také nejsilnější skupinu pracovníků. Lidí, kteří se narodili v 70. letech minulého století, je podle údajů statistického úřadu asi 1,8 milionu. Do důchodového věku se dostanou ve 30. letech. Zaměstnavatelům už teď chybí pracovní síly, žádají je z ciziny.

Podle Jurečky se ministerstvo práce snaží mobilizovat ty, kteří by mohli do práce nastoupit. Zmínil rodiče malých dětí, pečující či zdravotně postižené. Jejich zaměstnání podporuje zvýhodnění zkrácených úvazků a další opatření. K práci má motivovat i změna dávek. K delšímu setrvání na pracovním trhu má pak přispět i důchodová reforma, která počítá s navyšováním penzijního věku i odpuštěním důchodových odvodů pracujícím penzistům a penzistkám. V průměru by jim tak podle Jurečky mohlo zůstat zhruba 2000 korun měsíčně z výdělku navíc. „Reagujeme změnami, aby lidé se starobním důchodem na pracovním trhu ještě nějakou dobu zůstávali podle svých možností a schopností a neodcházeli ze stoprocentní pracovní aktivity najednou ze dne na den na nulovou pracovní aktivitu,“ řekl ministr. Podotkl, že za posledních deset let se počet pracujících důchodců v Česku zdvojnásobil.

Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jiřího Horeckého jsou řešení výpadku silné generace čtyři. Patří mezi ně právě udržení starších pracovníků na trhu práce bez ohledu na důchodový věk. „To se částečně děje. Řada zejména severských zemí je na tom ale lépe. Jde i o změnu přístupu, nejenom ve zvýšení čistých výdělků a zavádění částečných úvazků a podobně,“ řekl Horecký. Jako další řešení jmenoval migraci ze zahraničí, zvýšení porodnosti a také růst produktivity práce. „Když to řeknu zjednodušeně – aby objem práce, na který potřebujeme 10.000 lidí, jsme mohli udělat s 8000 pracovníky,“ uzavřel šéf konfederace.

Podle podnikatelů ke změnám mohou přispět inovace. Nutné je podpořit vědu a výzkum. „Inovativnost považujeme za jeden z hlavních pilířů, jak se ČR může posunout dále v prosperitě,“ řekl na konferenci viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn. Podle něj stát i firmy mohou do výzkumu investovat víc, potřeba je upravit podmínky.

Předchozí

Halaburt přešel z Arrows do Rowan Legal

Firmy nejsou připraveny na nové povinnosti v oblasti kyberbezpečnosti

Další