Nejvyšší soud potvrdil verdikt v kauze zmanipulovaných tendrů Správy železnic

|

Nejvyšší soud potvrdil rozsudek v kauze dvou zmanipulovaných tendrů vypsaných Správou železnic. Odmítl dovolání jednoho ze šesti odsouzených Lukáše Hruboně, ale také nejvyššího státního zástupce Igora Stříže, a to v neprospěch osvobozené projektové firmy SUDOP Praha a části odsouzených. Nejvyšší soud se kauzou zabýval od roku 2022, rozhodl koncem dubna bez veřejného jednání. O výsledku informovala mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není dostupné.

Šest obžalovaných si u Městského soudu v Praze vyslechlo podmínečně odložené tresty vězení. Vrchní soud v Praze pak přidal ještě peněžité tresty a zákazy činnosti. Mezi potrestanými je také inženýr staveb Správy železnic a předseda hodnotící komise Pavel Suk. Soudy jej shledaly vinným ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Ostatní obžalovaní se podle verdiktu dopustili porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Jde o bývalého obchodního ředitele SUDOP Petra Lapáčka, jeho podřízenou Helenu Mazancovou, jednatele liberecké firmy Valbek Hruboně, někdejšího generálního ředitele Výzkumného ústavu železničního Antonína Blažka a člena představenstva ústavu Petra Kavána. Obžalovaní vinu popírali.

Dovolání státního zastupitelství se týkalo zproštěné firmy SUDOP Praha a také Suka, Lapáčka a Hruboně. Žalobci prosazovali přísnější právní posouzení.

Kauza se týkala tendrů „Technicko-provozní studie – Technická řešení VRT“ a „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov“ z roku 2015. Kritériem pro získání zakázek byla nejnižší nabídnutá cena. Obžaloba tvrdí, že úspěšní zájemci, mezi nimiž pokaždé figurovala firma SUDOP, se u obou zakázek se svými konkurenty předem dohodli na ceně, jakou ve výběrovém řízení nabídnou. První zakázku zájemci získali s nabídkovou cenou 34,4 milionu korun bez DPH, druhou s cenou 18,8 milionu.

Předchozí

Vláda projedná novelu veterinárního zákona. Má zavést kamery na jatkách

V Česku stoupl počet podnikatelů

Další