V Česku stoupl počet podnikatelů

|

Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl v letošním prvním čtvrtletí o 2000 na 1,129 milionu. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, vzrostl o 23.000.

Nejvíce podnikatelů je podle dat evidováno v Praze, a to 209.000. Ve Středočeském kraji je jich 162.000 a v Jihomoravském kraji 126.000. Ze všech osob samostatně výdělečně činných se počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, snížil o tisíc na 668.000. Počet lidí, kteří ji mají jako vedlejší výdělek, stoupl o 3000 na 461.000, ukazují údaje ČSSZ.

V žádném jiném státě Evropské unie nemají podle odborníků živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem, vyplývá z veřejných zdrojů. Práci u těchto firem našla více než třetina všech zaměstnanců.

Předchozí

Nejvyšší soud potvrdil verdikt v kauze zmanipulovaných tendrů Správy železnic

Havlovo frankfurtské zastoupení řídí Philip Smitka

Další