Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 3,6 procenta z dubnových 3,7 procenta. V pondělí to uvedl Úřad práce ČR. Úřady práce evidovaly ke konci května 274.322 uchazečů o práci, meziměsíčně o 5756 méně. Volných pracovních míst je dál méně než zájemců o práci, proti předchozímu měsíci jich ubylo o 1529 na 266.517. Podle analytiků stojí za snížením podílu nezaměstnaných sezonní důvody. Upozorňují, že proti loňskému květnu se nezaměstnanost o 0,1 procentního bodu snížila, trh práce ale přesto zůstává napjatý a firmy mají potíže sehnat zaměstnance.
„Opětovný pokles míry nezaměstnanosti lze přičíst především zvýšené poptávce po pracovních silách před začátkem letní sezony,“ uvedl generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. „Dalším faktorem souvisejícím s poklesem míry nezaměstnanosti je jarní navyšování mezd, což přispělo k menší ochotě zaměstnanců měnit zaměstnavatele,“ dodal.
„Květnový pokles míry nezaměstnanosti je v Česku standardní jev související s pokračujícím náběhem sezonních prací. Aktuální snížení o 0,1 procentního bodu je ovšem přesto o něco slabší, než na co jsme byli zvyklí před rokem 2020, kdy příchodem pandemie odstartovala série negativních ekonomických šoků. Lze tedy konstatovat, že český trh práce je mírně chladnější, než byl tehdy, ovšem stále jej lze bez okolků charakterizovat jako napjatý,“ uvedl hladní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
Ve srovnání s dubnem se nezaměstnanost snížila ve všech krajích a v 70 ze 77 okresů. Nejvyšší nezaměstnanost byla v květnu v Ústeckém kraji, kde činila 5,9 procenta. Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl v Praze a na Vysočině, kde shodně dosáhl 2,7 procenta. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, činila 8,1 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl v okrese Praha-východ, kde práci hledalo 1,4 procenta lidí.
Podle statistik roste podíl uchazečů, kteří hledají práci déle než 12 měsíců. Proti loňsku výrazně vzrostl počet rekvalifikací. „Letos nastoupilo na rekvalifikace 17.019 lidí, přičemž ke konci května se jich účastnilo 4689, což je meziročně nárůst o 83 procenta,“ uvedl ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
Analytici předpokládají, že nezaměstnanost nadále nebude znamenat pro českou ekonomiku problémy. Pro nejbližší měsíce očekávají její stagnaci, za celý letošní rok podle nich dosáhne 3,7 procenta, což by znamenalo zvýšení o 0,1 procentního bodu proti loňsku.
Úřad práce ČR v pondělí také informoval, že od napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022 do konce letošního dubna získalo v Česku práci 425.902 Ukrajinců, kteří dostali dočasnou ochranu, zhruba 67 procent jsou ženy. Někteří uprchlíci se mezitím již vrátili do vlasti nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci května jich na území ČR pracovalo 121.247. Nejčastěji pracovali jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě, dále také jako obsluha strojů a zařízení.