V soutěži Podnikavá hlava bodovala umělá inteligence

|

Letošní ročník soutěže Univerzity Palackého (UP) s názvem Podnikavá hlava, která patnáctým rokem pomáhá začínajícím i zkušeným podnikatelům nastartovat vlastní byznys, znovu vyhrál projekt s využitím umělé inteligence (AI). Jde o aplikaci StitchItOn, která za pomoci AI vytváří vzory pro vyšívání, její autorkou je studentka UP Anna Chesnoková. Do klání lidé přihlásili přes 30 podnikatelských nápadů z celého Olomouckého kraje. Více než třetinu z celkového počtu přihlášených soutěžících představovali studenti a studentky olomoucké univerzity.

„Soutěží Podnikavá hlava přispíváme k rozvoji podnikavosti a podnikání v Olomouckém kraji a ke vzniku infrastruktury příznivé pro sturt-upy a začínající firmy. Letošní ročník opět překvapil kvalitou přihlášených podnikatelských nápadů, z nichž opravdu každý má potenciál dříve nebo později uspět,“ uvedl ředitel pořádajícího Vědeckotechnického parku UP Petr Kubečka.

S využitím umělé inteligence, na kterou vsadila letošní vítězka, se prosadil loni také student informačních technologií na UP Samuel Jašík. Uspěl s aplikací 2short.ai, jednoduchý nástroj tvůrcům obsahu umožňuje přetvořit již existující videa a podcasty do atraktivních krátkých klipů a zrychlit tak získávání odběratelů. Druhé místo v letošním ročníku získal tým projektu Pozemkov s on-line vyhledávačem pozemků v České republice a třetí příčku obsadila webová aplikace Atocks.cz pro prodej limitovaných edic investičního alkoholu.

Speciální ocenění Podnikatel UP si odnesl Vít Bareš se svým projektem CAPTURESS, který nabízí vizualizační řešení nemovitostí pro developery s přesahem do moderních technologií. Vítězný projekt získal finanční odměnu 50.000 Kč, výhodný pronájem místa v Element Coworkingu a také možnost konzultací a mentoringu.

Loni se do 14. ročníku soutěže přihlásilo 23 soutěžících, z nichž deset postoupilo do finále. Soutěž Podnikavá hlava je určena budoucím, začínajícím i zkušeným podnikatelům a za její existenci zájemci dosud přihlásili zhruba 400 projektů. Do minulých ročníků se zapojili zástupci mladé a střední generace, ale i důchodci. Na soutěž budou během celého roku navazovat další akce Vědeckotechnického parku UP, které podpoří podnikatelského ducha mezi studenty i ve společnosti. Jednou z nich je každoroční konference UP Business Camp, jejíž 12. ročník se uskuteční 22. listopadu.

Předchozí

Vojtěch Šimíček: Soudci musí ustát kritiku

Nezaměstnanost v Česku klesla

Další