Nezaměstnanost v Česku činila v únoru čtyři procenta, proti lednu se tak podíl nezaměstnaných nezměnil. Lidí bez práce proti předchozímu měsíci přibylo 561 na 296.107, počet volných pracovních míst se zvýšil o 1796 na 268.579. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici upozornili, že proti loňskému únoru je volných míst méně, na trhu práce se tak začíná projevovat slabá ekonomická kondice země. Přesto ale nezaměstnanost nadále nebude představovat pro Česko problém a za celý rok podle odborníků zůstane pod čtyřmi procenty.
„Míra registrované nezaměstnanosti se po lednovém nárůstu stabilizovala. Již třetí měsíc po sobě převyšuje počet uchazečů o zaměstnání v naší evidenci počet evidovaných volných pracovních míst,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. V únoru se už podle úřadu neprojevuje dopad ukončení sezonních prací či pracovních poměrů na dobu určitou, což bylo důvodem růstu počtu uchazečů o zaměstnání v lednu. Zároveň ale ještě nezačaly sezonní práce, které by nezaměstnanost snížily.
Analytici ale upozornili, že počet volných míst je nižší než ve stejném období v minulosti, což je podle nich důsledek hospodářského útlumu. Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák uvedl, že v únoru 2022 bylo volných míst zhruba 363.900, loni v únoru 283.100 a letos 268.600. „Nižší poptávku po zaměstnancích hlásí na začátku roku firmy v průmyslu i ve službách,“ doplnil.
Další růst nezaměstnanosti ale odborníci nečekají. „I přes nižší poptávku v některých odvětvích české ekonomiky zůstávají zaměstnavatelé obezřetní a nedochází tak k výraznějšímu propouštění pracovní síly. Pomáhá i často optimistický výhled na další vývoj, kdy firmy nadále počítají s ekonomickým oživením v průběhu letošního roku,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron. Celoroční nezaměstnanost letos čeká 3,8 procenta.
Nejvyšší nezaměstnanost byla v únoru v Ústeckém kraji, kde činila šest procent. Naopak nejnižší nezaměstnanost hlásila Praha s 2,9 procenta nezaměstnaných. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, kde dosáhla 8,2 procenta, nejnižší podíl nezaměstnaných zaznamenal okres Praha-východ, kde práci hledalo 1,5 procenta lidí.
Na téměř tři čtvrtiny z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním, dvě třetiny pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince. Zaměstnavatelé mají podle úřadů práce nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, o obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, o montážní dělníky, o řidiče nákladních automobilů a tahačů, kuchaře nebo uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze, zaměstnavatelé tam nabízejí téměř 80.000 volných pracovních míst.
V souvislosti s Mezinárodním dnem žen upozornili analytici i na rozdíly v postavení žen a mužů na trhu práce. „V únoru podíl nezaměstnaných mužů dosáhl 3,8 procenta, zatímco u žen tento podíl vzrostl na 4,2 procenta,“ uvedl generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský. „Tento rozdíl poukazuje na nerovnost na trhu práce, které ženy čelí a která je mimo jiné odrazem nerovnoměrného rozdělení zodpovědnosti za domácí práce a péči o rodinu,“ dodal.
Na stejný problém upozornila i prezidentka Českomoravské asociace podnikatelek Kateřina Haring. Kromě vyššího rizika nezaměstnanosti pro ženy představuje problém i mzdová nerovnost, podotkla. „Je důležité, abychom dali ženám šanci rozvíjet jejich potenciál a dosáhnout vedoucích pozic. Musíme se naučit podporovat se navzájem a poskytovat příklady úspěšných žen jako inspiraci pro ostatní. Tím nejen podpoříme rovné příležitosti, ale i ekonomický růst – snížení mzdové nerovnosti o deset procent by zvýšilo HDP státu o jedno procento,“ uvedla Haring.