Kauzu trafik přezkoumá Nejvyšší soud

|

Rozsudek v kauze takzvaných trafik pro poslance ODS přezkoumá Nejvyšší soud. Dovolání podle České televize (ČT) podal jak bývalý premiér Petr Nečas (ODS), tak bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Oba dostali podmíněné a peněžité tresty. Obvodní soud pro Prahu 1, který se případem zabýval jako první instance, dovolání podle databáze InfoSoud obdržel koncem února, spis zatím neodeslal Nejvyššímu soudu do Brna.

Že dovolání podali oba odsouzení, potvrdila ČT mluvčí obvodního soudu Eva Švíglerová. Nečasův advokát Adam Černý nechtěl konkrétní důvody komentovat.

Nečas dostal podmíněný trest 2,5 roku se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitý trest milion korun. Boček má dvouletý podmíněný trest a musí zaplatit 300.000 korun.

V případu figurovala i Nečasova manželka Jana (dříve Nagyová), kterou prvoinstanční soud také potrestal podmíněným a peněžitým trestem. Žena se ale proti verdiktu neodvolala a rozhodnutí nabylo právní moci už dříve. Trojice vinu popírala.

Kauza trafik přispěla před více než deseti lety po policejním zásahu na úřadu vlády k pádu Nečasova kabinetu. Nečas, tehdejší šéfka jeho kanceláře Nagyová a Boček slíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu.

Nečasův trest zahrnuje i jeho předchozí odsouzení. Expremiér dvakrát křivě svědčil u soudu ve prospěch své manželky. Odvolací pražský městský soud mu za to loni v květnu potvrdil roční podmíněný trest a peněžitý trest 100.000 korun. Nečas se tak stal prvním pravomocně odsouzeným někdejším premiérem České republiky v trestní kauze. Trvá nicméně na tom, že říkal pravdu. Jeho dovolání v této kauze už Nejvyšší soud odmítl.

Předchozí

Nezaměstnanost v Česku stagnuje

Za nižší přebytek zahraničního obchodu může slabá poptávka

Další