Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla

|

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,7 procenta, v březnu byla o 0,2 procentního bodu vyšší. Pokles způsobil hlavně rozjezd dalších sezonních prací. Úřady práce evidovaly ke konci dubna 280.078 uchazečů o práci, meziměsíčně o 8545 méně. Volných pracovních míst je dál méně než zájemců o práci, oproti předchozímu měsíci jich ještě ubylo, a to o 614 na 268.046. Vyplývá to z informací, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR.

Loni v dubnu byla nezaměstnanost o desetinu procentního bodu nižší, činila 3,6 procenta. Bez práce bylo tehdy 261.683 lidí a volných pozic 284.530. Nezaměstnanost v České republice je nyní podle Úřadu práce druhá nejnižší v Evropské unii.

Nezaměstnanost oproti březnu klesla ve všech 14 krajích a v 72 ze 77 okresů Česka. Nejvyšší nezaměstnanost byla v dubnu v Ústeckém kraji, kde činila 5,9 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost měly shodně Praha a Kraj Vysočina, v nichž dosáhla 2,8 procenta. Mezi okresy byla nezaměstnanost nejvyšší na Karvinsku, kde dosáhla 8,1 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných evidoval okres Praha-východ, kde práci hledalo 1,5 procenta lidí.

Dubnová míra nezaměstnanosti z velké části klesla kvůli pokračujícímu nástupu sezonních prací ve stavebnictví, zemědělství či službách a díky opětovným návratem k živnostem, které přes zimu nefungovaly, uvedl Úřad práce. „Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl v dubnu o 12.032 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst,“ upozornil.

„Nezaměstnanost klesla ve všech krajích a v drtivé většině okresů naší země. Sezonní práce ve stavebnictví, zemědělství, ale i službách hrají velkou roli, stejně jako to, že se lidé opět vracejí ke svým živnostem. Počet volných pracovních míst v podstatě stagnuje již čtvrtý měsíc po sobě,“ poznamenal generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. Nejohroženější skupinou na trhu práce jsou ženy s malými dětmi, zaměstnavatelé přitom podle něj mají ještě potenciál vytvářet víc pracovních míst na částečný pracovní úvazek, případně sdílená pracovní místa či práci na ranní směny. Úřad práce se snaží ženám či mužům na rodičovské dovolené usnadnit návrat na pracovní trh, výrazně například roste zájem o rekvalifikace a vzdělávací kurzy, dodal Krištof.

Stát chce podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) další sílu na domácím pracovním trhu aktivizovat pomocí podpory částečných úvazků nebo zvýhodněním pro pracující důchodce. „Naše ekonomika potřebuje také kvalifikované pracovníky ze zahraničí, abychom mohli plně využít jejího potenciálu,“ dodal Jurečka.

Na jedno volné pracovní místo připadal v dubnu v celostátním průměru jeden uchazeč o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Karvinsku s 10,8 uchazeče na jednu pozici. Naopak nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo na Mladoboleslavsku, na jednoho uchazeče tam připadalo pět volných míst.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v dubnu 256.822, což je o 8314 méně než v březnu.

Od napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022 do konce letošního dubna získalo v Česku práci 414.951 Ukrajinců, kteří dostali dočasnou ochranu, téměř 68 procent z nich jsou ženy. Někteří uprchlíci se mezitím již vrátili do vlasti nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci dubna jich na území České republiky pracovalo 118.163, nejvíc ve Středočeském (20.954), Plzeňském kraji (16.766) a v Praze (14.489). Nejčastěji pracovali jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě, dále také jako obsluha strojů a zařízení. „V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které tolik potřebovali,“ uvedl Úřad práce ČR. Ke konci dubna zažádalo 16.204 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Z celkového počtu uchazečů o zaměstnání občané Ukrajiny s dočasnou ochranou tvořili 5,1 procenta, v březnu to bylo 4,9 procenta. Jednou z nejčastějších překážek pro výkon především kvalifikovaných profesí je u ukrajinských uprchlíků jazyková bariéra. Do rekvalifikačních kurzů českého jazyka od vypuknutí konfliktu na Ukrajině nastoupilo 12.336 lidí, z nichž 9919 ho už absolvovalo.

Předchozí

Ministerstvo spravedlnosti žádá o 1,7 miliard pro justici

Koruna stagnovala k euru

Další