Ministerstvo spravedlnosti žádá o 1,7 miliard pro justici

|

Ministerstvo spravedlnosti žádá vládu o mimořádné navýšení letošního rozpočtu o 1,7 miliardy korun. Peníze chce použít na platy soudců, státních zástupců či justičního personálu. Nejvyšší částka – přes 800 milionů korun – má jít na provozní výdaje soudů. Uvedl to server Česká justice.

V dokumentu, z nějž server cituje, ministerstvo uvádí, že soudům chybí 809 milionů korun na energie, poštovné, nutné opravy či úhrady pro advokáty ex offo, znalce a tlumočníky. „S ohledem na to je nutné pokrýt tyto výdaje co nejrychleji, aby nedocházelo k dalšímu zatěžování soudů úpravami rozpočtu, které by ve svém důsledku stejně vedly k pozdějšímu vzniku finanční nedostatečnosti,“ napsal úřad. Upozornil také na to, že toto navýšení je nutné promítnout jako trvalou změnu do dalších let.

Na platy státních zástupců a soudců ministerstvo podle serveru požaduje 96 milionů a 51 milionů korun. Dalších 80 milionů chce na platy justičních úředníků. Úřad upozornil na to, že agenda zastavování bezvýsledných a bagatelních exekucí a předávání vymáhání justičních pohledávek soudy nově výrazně zatížila, aniž to stát personálně či rozpočtově zohlednil.

„Toto enormní zatížení nejsou soudy schopny zajistit s uvedeným sníženým počtem zaměstnanců a bez prostředků na výplatu odměn a na úhradu přesčasové práce zaměstnanců soudů,“ napsalo ministerstvo. Na výdaje spojené s bagatelními a bezvýslednými exekucemi žádá ministerstvo více než 700 milionů korun.

Vláda mimořádně zvyšovala rozpočet ministerstva spravedlnosti i loni v srpnu – tehdy soudům poslala 919 milionů korun mimo jiné na odměny advokátů ex offo, znalců, tlumočníků a exekutorů.

Předchozí

Angyalossy vystoupil na Právnické fakultě v Záhřebu

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla

Další