Novela energetického zákona vyhrála anketu Deloitte

|

Novela energetického zákona, která přináší možnost fungování komunitní energetiky, vyhrála v letošním ročníku ankety Zákon roku. Informovala o tom advokátní kancelář Deloitte Legal, která soutěž pořádá. Zákon umožňuje v energetických společenstvích prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu a rovněž sdílet vlastní vyrobenou elektřinu na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. Podle pořadatelů ankety novela přináší významnou změnu pro českou energetiku a představuje další krok pro liberalizaci tuzemského trhu s elektřinou.

„Novela energetického zákona umožní domácnostem, obcím i malým a středním podnikům vyrábět vlastní elektřinu, především z obnovitelných zdrojů, a následně ji mezi sebou sdílet. To výrazně zvýší možnosti a efektivitu využití obnovitelných zdrojů a zlepší přístup k čisté a cenově stabilní elektřině. Rovněž to otevře i nové příležitosti pro byznys,“ uvedla k vítězi ankety partnerka v Deloitte Legal Jiřina Procházková.

Zákon ocenil také prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček, podle kterého norma podporuje rozumné urychlení decentralizace a dekarbonizace české energetiky. „Jedná se o jeden ze zásadních kroků k zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti Česka v době nejisté dostupnosti zdrojů. To považuji za největší přínos vítězného předpisu,“ uvedl.

Komunitní energetika by měla v Česku začít fungovat od 1. července. Úřady do té doby musí dokončit téměř desítku právních předpisů a zřízení Elektroenergetického datového centra (EDC), které vyjde na zhruba miliardu korun, uvedlo v polovině dubna ministerstvo průmyslu. Termín se podle nich podaří dodržet.

Druhé místo v anketě Zákon roku získala digitalizace v pracovním právu, která byla součástí novely zákoníku práce a usnadňuje elektronickou komunikaci mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Na třetím místě bylo vytvoření dlouhodobého investičního produktu jako alternativní formy spoření na důchod.

Anketu Zákon roku pořádá společnost Deloitte Legal od roku 2010. Podnikatelé i zástupci veřejnosti v ní vybírají nejlepší právní předpis schválený v uplynulém roce.

Předchozí

Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za osm miliard

Po vstupu ČR do EU stouply ceny o 29 procentních bodů

Další