Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za osm miliard

|

Ministerstvo financí v posledních dvou dubnových aukcích podle plánu prodalo státní dluhopisy za osm miliard korun. Poptávka po českých obligacích přesáhla nabídku zhruba dvojnásobně, investoři je chtěli nakoupit za 15,9 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukce zajišťovala. Celkem v dubnu prodalo ministerstvo dluhopisy za 27,2 miliardy korun.

Investoři měli zájem především o státní dluhopisy splatné v roce 2033. Chtěli je nakoupit za 10,9 miliardy korun, ministerstvo je nabídlo v objemu pěti miliard korun. Průměrný výnos činil 4,27 procenta ročně. Ve druhé aukci ministerstvo nabídlo obligace se splatností v roce 2035 v objemu tří miliard korun. Poptávka investorů přitom byla pět miliard korun, průměrný výnos dosáhl 4,29 procenta.

Za první čtvrtletí prodalo v aukcích státní dluhopisy za 76,4 miliardy korun, na druhé čtvrtletí plánuje emisní aktivitu v obdobném rozsahu. Podle emisního kalendáře ministerstva financí by se v květnu měly uskutečnit tři vlny aukcí, ministerstvo plánuje na trh umístit dluhopisy za 19 miliard korun. „Nepředpokládáme, že by emisní tempo po zbytek roku výrazně polevilo,“ uvedl analytik Komerční banky Jaromír Gec. Podle něj je zatím pokryto zhruba 30 procent celoroční emisní aktivity státu.

Strategie financování a řízení státního dluhu vydaná ministerstvem financí očekává letos celkovou výpůjční potřebu 468,8 miliardy korun. Z toho 300 až 400 miliard korun by měly pokrýt střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy.

Peníze jsou potřeba na financování letošního rozpočtového deficitu, který by měl podle schváleného státního rozpočtu být 252 miliard korun, a na zaplacení splatných státních dluhopisů vydaných v minulosti. Podle údajů ministerstva financí z konce března jsou do konce letošního roku splatné státní dluhopisy za 163,3 miliardy korun.

Předchozí

Kroupa vystřídal Korbela a s Plachkou chystají zajímavou advokátní konferenci

Novela energetického zákona vyhrála anketu Deloitte

Další