Novela stavebního zákona: Praha nemá dostatek informací

|

Pražský magistrát ani městské části nemají dostatek informací k zavedení novely stavebního zákona a s tím spojenou digitalizací. Vedení hlavního města proto vyzve vládu, aby stát poskytl nutné informace, aby byly v předstihu vydány potřebné předpisy a metodika a aby byly včas otestovány všechny informační systémy. Rozhodli o tom ve čtvrtek pražští zastupitelé. Nový stavební zákon s platností od letošního 1. července zřizuje nový proces povolování staveb a jeho součástí má být kromě jiného také digitalizace stavebního řízení.

Zastupitelé se obávají toho, že na zavedení nového systému mají úřady málo času. Zároveň nemají potřebné vybavení. „Zákon měl přinést zkvalitnění, zrychlení a plnou digitalizaci stavebního řízení. Setkáváme se ale se situací, že řada věcí není připravena,“ řekl opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO).

Úřadům podle Nepila chybí vyhlášky, metodika, hardware a nefunguje portál stavebníka. Není ani jasné, jak bude fungovat propojení nového systému na takzvanou spisovou službu, navíc řada pracovníků stavebních úřadů je podle něj vyššího věku a na poslední chvíli se nechtějí učit nový systém, a začnou odcházet.

O problémech pro úřady mluvil také zastupitel a starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS). Podle něj není problém ani tak v zákoně samotném, ale v digitalizaci. Úředníci se školí na zákon, ale ne na ni. „Nejsme proti digitalizaci, spoustu nám toho uspoří, ale tady máme za tři měsíce najet na něco, ale nemáme k tomu nic,“ řekl. Vedení radnice ani neví, jaký hardware má nakoupit, dodal.

Opoziční zastupitel Pavel Zelenka (Praha sobě) upozornil na to, že kromě nové agendy ve stavebním řízení se musí úřady připravovat od 1. července také na převzetí vyřizování dopravních přestupků. „Jediné rozumné řešení je využít naší zákonodárné iniciativy a navrhnout odložení účinnosti zákona,“ řekl Zelenka.

Postupu ministerstva pro místní rozvoj se zastali zastupitelé Jiří Brůžek a Zuzana Freitas Lopesová (oba Piráti). Podle informací z ministerstva vše začne fungovat bez problémů, řekl Brůžek. Freitas Lopesová uvedla, že digitalizaci je možné stihnout rychle a na ministerstvech se tak běžně děje a je zaváděna i v řádu týdnů. Zároveň je potřeba pozvat zástupce ministerstva. Zastupitelka Eva Tylová (Piráti) řekla, že bez nich jí to připadá pouze jako politická hra.

Předchozí

Češi se bojí investovat, ukázal průzkum

Čtvrtina lidí by finanční instituci neoznámila závazek po splatnosti

Další