Novinář manipuloval s trhem. Soud zamítl jeho stížnost

|

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost ekonomického novináře Miroslava Motejlka, jenž v roce 2016 dostal od České národní banky (ČNB) pokutu milion korun za porušení zákazu manipulace s trhem. Na sociální síti Facebook podle ČNB publikoval zavádějící komentáře, ve kterých předpovídal růst akcií telekomunikační firmy O2, a to s odkazem na svůj rozhovor s tehdejším předsedou dozorčí rady. Rozhodnutí NSS, který se kauzou zabýval od roku 2021, je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

Sankci potvrdila bankovní rada ČNB a později také Městský soud v Praze, jehož verdikt označil NSS za „důsledný, přesvědčivý a v nosných otázkách správný“. Novinář od počátku pochybení odmítal, uváděl, že banka zasáhla do jeho práva na svobodu projevu.

V kasační stížnosti Motejlek například zdůraznil, že sporné komentáře se objevily nikoliv na tehdejším webu Motejlek.com, ale na propojené facebookové stránce, přičemž obsah na sociálních sítích zpravidla nemívá významnější informační hodnotu. Kurz akcií sice posléze stoupl, ale ne natolik, jak novinář naznačoval.

„Jelikož je přestupek manipulace kapitálového trhu přestupkem ohrožovacím, postačí k naplnění jeho skutkové podstaty již jen možnost ohrožení zákonem chráněného zájmu, nikoli vznik následku. Skutečnost, že trh po zveřejnění deliktních příspěvků výrazněji nereagoval, tedy pro naplnění skutkové podstaty daného přestupku není relevantní,“ uvedl v rozsudku NSS.

Motejlek také uloženou sankci označil za nepřiměřeně přísnou, až likvidační. Podle NSS však nelze hovořit o zjevné nepřiměřenosti. Sankce dosáhla podle verdiktu pouze pěti procent sazby, která by Motejlka ohrožovala.

Podle rozhodnutí ČNB se Motejlek dopustil přestupku podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu. V srpnu 2015 publikoval dva příspěvky, které předpovídaly výrazný růst kurzu akcií O2. Jako důvod svého názoru označil svůj rozhovor s šéfem dozorčí rady firmy Martinem Štefunkem. Samotné interview, které ovšem podle ČNB neobsahovalo žádné zásadní informace způsobilé výrazně ovlivnit růst kurzu daných akcií, zpřístupnil veřejnosti až později.

Městský soud v Praze už dříve zdůraznil, že Motejlek nebyl sankcionován za svůj názor. Šlo o to, že zveřejnil informace působící tak, že jsou opřené o relevantní informační zdroj, tedy rozhovor, který tehdy ještě nebyl veřejně dostupný. „Informaci nebylo možné ověřit. Tímto došlo k manipulaci trhu,“ uvedl v roce 2021 soudce městského soudu Kamil Tojner.

Motejlek nyní s Petrem Skočdopolem provozuje webový projekt MotejlekSkocdopole.com. Zaměřuje se na insiderské zpravodajství z českého a slovenského byznysu.

Předchozí

Důvěra v tuzemskou ekonomiku je nejvyšší od loňského května

Prezident podepsal nový zákon o zbraních

Další