NSS obdržel čtrnáct stížností na evropské volby

|

Nejvyšší správní soud (NSS) ve lhůtě obdržel 14 stížností na evropské volby v Česku. Na soud se obrátila také dosavadní lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová. Zpochybnila zvolení Ondřeje Koláře (TOP 09), a to s ohledem na údajné chyby při započítávání přednostních hlasů. Lhůta pro zpochybnění voleb vypršela v sobotu. Volební senát má na rozhodnutí 20 dní, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Šojdrová i Kolář kandidovali za koalici Spolu. Kolář byl na šestém místě kandidátky, dostal se do europarlamentu jako poslední. Šojdrová byla na devátém místě, nyní je třetí náhradnicí. Šojdrová tvrdí, že některé její preferenční hlasy přidělily okrskové volební komise jiným kandidátům Spolu.

Několik podnětů se týká nové europoslankyně Danuše Nerudové. Poukazují na to, že na volebním lístku Starostů figurovala jako kandidátka bez politické příslušnosti. Krátce před volbami ale hnutí oznámilo, že se Nerudová stala jeho členkou. Jeden z pisatelů v tom spatřoval podvod a uvedení v omyl přinejmenším těch voličů, kteří aktivně nesledují politické dění.

V dalších podáních voliči uvádějí, že dali některému z kandidátů preferenční hlas, ale ve výsledcích voleb se podle jejich tvrzení neprojevil. Dále soud obdržel podnět zpochybňující systém voleb do Evropského parlamentu.

Soudci volebního senátu NSS podle Dostálové momentálně studují jednotlivé návrhy a provádějí základní procesní úkony. Rozhodnutí musí padnout nejpozději 20 dnů po doručení návrhu. Lhůta pro vyřízení všech podání tedy končí 12. července. Sedmičlenný senát se patrně poprvé sejde k poradě tento týden ve středu.

Předchozí

Poloni a Šudoma jsou nově senior advokáty Eversheds

Kárný senát odvolal mosteckou soudkyni

Další