O pražské kanceláře je menší zájem

|

Poptávka po pražských kancelářích v letošním prvním čtvrtletí meziročně i mezičtvrtletně klesla, přes polovinu z ní tvořilo obnovení stávajících smluv. Poprvé od druhého čtvrtletí roku 2022 se v hlavním městě začala stavět nová kancelářská budova, projekt PernerKa o 9300 metrech čtverečních. V prvním čtvrtletí se dostavěla pouze kancelář Roztyly Praha. Vyplývá to z analýzy Prague Research Forum (PRF), které sbírá data od společností CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, iO Partners, Knight Frank a Savills.

Celková hrubá poptávka dosáhla v prvním čtvrtletí 108.700 metrů čtverečních, což v meziročním srovnání představuje pokles o 19 procent a v mezičtvrtletním o 35 procent. Čistá poptávka, tedy podíl nově pronajatých prostorů, činila 46.000 metrů čtverečních, meziročně o 38 procent a mezičtvrtletně o čtvrtinu méně. Obnovení stávajících smluv se na poptávce podílelo z 57 procent. Podíl nově pronajatých prostor a expanzí ve stávajících budovách představoval 38 procent, čtyři procenta tvořily předpronájmy a jedno procento tvořily podnájmy.

„Situace na pražském kancelářském trhu zůstává víceméně stabilní jako v předešlých čtvrtletích. Nájemci upřednostňují spíše prodloužení svých smluv než stěhování do nových kanceláří. Stále přetrvává u některých firem trend stěhování z okrajových office hubů směrem blíže centru,“ řekl vedoucí oddělení pronájmu kanceláří v Knight Frank Jan Babka.

Nejvyšší, více než čtvrtinová hrubá poptávka byla v prvním čtvrtletí zaznamenána v Praze 4. Další čtvrtinu pak tvořil zájem o kanceláře v Praze 8 a 16 procent firem poptávalo kanceláře v Praze 1. Na poptávce měly největší podíl technologické a finanční společnosti.

V současnosti je v Praze 3,9 milionu metrů čtverečních administrativních ploch. Staví se 71.300 metrů čtverečních, z toho 82 procent by mělo být dokončeno letos. V celém roce 2024 by mělo být podle PRF dokončeno 80.300 metrů čtverečních kanceláří, což je o 18 procent méně než v roce 2023 a výrazně pod dlouhodobým průměrem.

Neobsazenost pražských kanceláří se meziročně nezměnila, mezičtvrtletně nepatrně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 7,5 procenta. Celková rozloha volných kanceláří tak činí 292.000 metrů čtverečních. Nejvíce volných prostor bylo v Praze 4 a v Praze 5. Naopak nejméně neobsazené plochy bylo v Praze 2 a v Praze 10, které ale podle PRF patří mezi malé trhy, co se počtu kanceláří týče. V procentuálním vyjádření byla nejvyšší, téměř pětinová, míra neobsazenosti v Praze 3 a 13procentní v Praze 7.

Nájemné mezičtvrtletně mírně vzrostlo. V centru města se ceny pohybovaly mezi 27,50 eura až 28 eury (okolo 700 korun) za metr čtvereční, ve vnitřních částech města to bylo 18 až 19 eur (zhruba 460 až 480 korun) a ve vnějších 15,50 eura až 16 eur (okolo 400 korun).

Předchozí

Vláda schválila novelu zákona o zbraních

V práci na mě spadl náklad z korby. Na co mám nárok?

Další