Obměněný Ústavní soud, jubilant Jiří Matzner i advokáti ve Varech

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Ústavní soud je už z hlediska jmenovaných soudců z většiny Pavlův, už ne Zemanův a má rovněž novou místopředsedkyni. A střídání na vrcholu české justice vyvolává rovněž další justiční personálie, a to na Nejvyšším i Nejvyšším správním soudu. Advokát Jiří Matzner oslavil 50. narozeniny a přidal se tak k letošním jubilantům. Místo toho, aby se nechal obdarovat, ale zajistil další podporu pro svůj Nadační fond Pelecanus. Dnes pak začíná další ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, na němž bude už tradičně z advokátních kanceláří nejviditelnější Rowan Legal.

Prezident Petr Pavel jmenoval v úterý dva nové soudce Ústavního soudu: Tomáše Langáška a Jiřího Přibáně. Nastoupili na místa uvolněná Vojtěchem Šimíčkem a Tomášem Lichovníkem. Šimíčka pak v pozici místopředsedy střídá Veronika Křesťanová. Ústavní soud tak má poprvé ve své historii dvě místopředsedkyně (na pozici místopředsedkyně dál pokračuje Kateřina Ronovská) a v trojčlenném vedení je tak Josef Baxa genderově v menšině. 

Aktuální personálie znamenají, že o jednoho soudce přišel Nejvyšší správní soud, ale jen dočasně, vrací se k němu totiž právě Vojtěch Šimíček, který bude předsedou senátu ve věcech volebních, místního a krajského referenda a politických stran a hnutí, jak zjistila Česká justice. Tomáš Lichovník, dřívější prezident Soudcovské unie, pak, jak uvedla rovněž Česká justice, míří k Nejvyššímu soudu. To všechno znamená rovněž to, že na Ústavním soudu v současnosti působí posledních pět soudců jmenovaných předchozím prezidentem Milošem Zemanem a ještě letos v prosinci skončí mandát Davidovi Uhlířovi.

Advokát a dlouhodobý spolupracovník Lawyers & Business Jiří Matzner oslavil své 50. narozeniny ve Ville Richter s výhledem na celou Prahu. K významnému životnímu jubileu mu na tomto místě ještě jednou blahopřejeme. Mezi gratulanty se objevil třeba i pravděpodobný příští eurokomisař, v současnosti ministr průmyslu a obchodu, Jozef Síkela nebo zápasník Karlos Vémola. Trénink právě s ním byl i vrcholem charitativní narozeninové aukce, jejíž výnos putoval do Nadačního fondu Pelecanus, který právě Jiří Matzner se svou manželkou Lucií založili v roce 2021 a který již  potřebným rozdělil přes 3 miliony korun. Fond podporuje například nemocné, matky samoživitelky nebo paralympioniky.

Konečně dnes začal 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Z advokátních kanceláří na něm bude nejviditelnější Rowan Legal, která pořádá oficiální party i golfový turnaj. Oficiálním dodavatelem právních služeb je pak tradičně kanceláře Štaidl Leška Advokáti. Pokud máme mít konzultanty mezi partnery kompletní, festival probíhá rovněž „za podpory“ EY.

Předchozí

Probační a mediační služba spustila elektronický monitoring v ověřovacím provozu v praxi

Úřad loni zajistil o 47 procent více podvodných transakcí

Další