Očekávání se nenaplnila. Růst maloobchodních tržeb byl slabší

|

Maloobchodní tržby sice v květnu meziročně vzrostly o 4,4 procenta, růst byl ale zhruba o jeden procentní bod za očekáváním trhu. Upozorňují na to analytici při hodnocení dnešních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle nich se sice nic nemění na tom, že spotřeba domácností v letošním roce bude hlavním tahounem české ekonomiky, dynamika maloobchodu ale podle nich bude slabší, než se dosud předpokládalo, a nelze očekávat výrazný růst tržeb.

„Květnová čísla z maloobchodu zůstala za očekáváním a nedokázala kompenzovat slabší tržby za duben. K vyšším tržbám nepomohlo ani hokejové mistrovství světa,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Upozornil, že v meziměsíčním srovnání se tržby snížily o 0,1 procenta. „Zatímco v prvním čtvrtletí letošního roku byl zřetelný svižný růst maloobchodních tržeb, tak v posledních třech měsících, tedy v období březen až květen, maloobchodní tržby v meziměsíčním srovnání de facto stagnují. Bohužel se podle mě začíná ukazovat, že rychlé oživení maloobchodu ze začátku letošního roku zatím není udržitelné,“ dodal.

Analytik Raiffeisenbank Martin Kron soudí, že aktuální výsledky maloobchodu tlumí optimismus. Připomněl, že před květnovým mírným meziměsíčním poklesem tržby v dubnu meziměsíčně stagnovaly. „Spotřeba domácností je a bude hlavním tahounem české ekonomiky v tomto roce, na druhé straně z posledních výsledků maloobchodu nelze očekávat její další výraznější nárůst. Ztráty, které maloobchod nabral během roku a půl trvajícího poklesu, pravděpodobně dožene až v příštím roce,“ uvedl.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč ale upozornil, že i přes meziměsíční pokles zaznamenaly maloobchodní tržby šestý měsíc v řadě meziroční nárůst. „Celkově bych o něco slabší než očekávaný růst maloobchodních tržeb nevnímal jako nějaký varovný signál. Růst reálných příjmů domácností hraje do karet tomu, aby rostla spotřeba a s ní i tržby v tuzemském maloobchodě,“ uvedl.

Mírně optimistický je ohledně příštích měsíců i ekonom UniCredit Bank Jiří Pour. „Očekáváme, že po menším květnovém zaváhání maloobchodní tržby opět naberou dech a spotřeba domácností zůstane tahounem ekonomiky po celý letošní rok. Pozitivně se projevuje růst reálných mezd v souvislosti se zkrocením inflace,“ uzavřel.

Předchozí

Česká ekonomika dosáhla předpandemické úrovně už před dvěma lety

Analýza: Jaký bude vývoj celosvětové ekonomiky

Další