Česká ekonomika dosáhla předpandemické úrovně už před dvěma lety

|

Aktuální revize Českého statistického úřadu vývoje ekonomiky ČR podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové změnila její příběh. Zatímco doposud data ukazovala, že česká ekonomika jako jediná ze všech zemí EU stále zaostává za svou předpandemickou úrovní, podle zpřesněných dat jí dosáhla již ve druhém čtvrtletí 2022 a od té doby se stále drží nad ní.

Spotřeba domácností podle Steckerové za předpandemickými hodnotami sice zaostává, ale podstatně méně, než se doposud zdálo. Před revizí to bylo o 7,3 procent, nyní o 5,5 procenta.

ČSÚ zpřesnil roční národní účty za roky 2021, 2022 a 2023 a zveřejnil kompletní revizi údajů o HDP od roku 1990. Podle zpřesněných údajů loni HDP klesl o 0,1 procenta, v roce 2022 stoupl o 2,8 procenta a v roce 2021 vzrostl o rovná čtyři procenta. Výsledky české ekonomiky tak úřad mírně vylepšil, protože podle dřívějších údajů ČSÚ loni HDP klesl o 0,2 procenta, v roce 2022 stoupl o 2,5 procenta a v roce 2021 vzrostl o 3,3 procenta.

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně podle zpřesněných odhadů o 0,3 procenta. Výkon hospodářství tak byl mírně vyšší než podle předchozích odhadů. Původně úřad odhadoval meziroční růst HDP na 0,2 procenta.

Zvýšený odhad meziročního růstu je prakticky irelevantní, jelikož pravděpodobně vyplývá z revize loňského údaje směrem dolů, řekl ČTK analytik Cyrrusu Vít Hradil. Směrodatnější je podle něj mezičtvrtletní údaj, který se zhoršil o desetinu procentního bodu. „Zotavování ekonomiky tedy bylo v letošních prvních měsících ospalejším tempem, než jsme se původně domnívali. Totéž se týká hlavní letošní naděje tuzemské ekonomiky, tedy spotřeby domácností. Ta místo původně udávaného jednoho procenta mezičtvrtletně přidala pouze 0,7 procenta a návrat Čechů do obchodů tedy byl o poznání vlažnější,“ dodal.

Pokud jde o zpřesněná data za první čtvrtletí letošního roku, tak ta přinesla změnu struktury hospodářského růstu, upozornila Steckerová. Statistiky již neobsahují obtížně vysvětlitelný mezičtvrtletní propad investic o 7,9 procenta, ale pouze o 1,8 procenta. Směrem dolů byl o jeden procentní bod zrevidován příspěvek změny stavu zásob, naopak čisté exporty, které původně růst redukovaly, nyní přispívají kladně. „Celkově revize přinesla z našeho pohledu realističtější pohled na výsledky prvního kvartálu,“ dodala Steckerová.

Zpřesněné a doplňující informace statistického úřadu ukazují, že se reálné příjmy domácností konečně pozvolna zvyšují, komentoval čísla analytik Banky Creditas Petr Dufek. V prvním čtvrtletí letošního roku se podle něj i díky prudkému poklesu inflace začala finanční situace domácností celkově zlepšovat. Reálné příjmy i výdaje domácností pozvolna narůstají a současně i klesá míra úspor. I když pokles míry úspor o zhruba dva procentní body vypadá jako výrazný, domácnosti stále odkládají stranou větší část svých příjmů než třeba před covidem, podotkl.

Předchozí

Akcie ve světě posílily

Očekávání se nenaplnila. Růst maloobchodních tržeb byl slabší

Další