Česko by mělo reformovat systém odměňování státních úředníků a více řešit efektivitu výdajů ze státního rozpočtu. Na konferenci Reforma státu to ve Sněmovně řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), podle kterého jsou to opatření ke zlepšení fungování státu. Zároveň ale očekává, že to vše budou témata pro příští vládu vzhledem k tomu, že volby se uskuteční už příští rok. Podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) je reforma státu potřebná, protože státní sektor bobtná, což snižuje výkonnost ekonomiky.
Podle Stanjury je systém odměňování ve státní správě zastaralý, nepřehledný a neumožňuje nabídnout dostatečně lákavé odměny kvalitním pracovníkům. „Aby byla veřejná správa efektivnější, musí být atraktivnější. Nemůžeme pokračovat v tom, jak odměňujeme ty, kteří v ní dělají,“ řekl.
Zároveň volal po větším vyhodnocování toho, jak účelně se vynakládají peníze v jednotlivých rozpočtových kapitolách. Podle něj by se efektivita výdajů měla zohledňovat při sestavování budoucích rozpočtů a nemělo by se sledovat pouze meziroční zvýšení nebo snížení celkových výdajů jednotlivých kapitol. Pozastavil se také nad nesouladem mezi výsledky státního rozpočtu a rozpočtu samospráv, když státní finance jsou ve výrazném deficitu a územní rozpočty vytvářejí v posledních letech rekordní přebytky. Podle něj je v takové situaci nepochopitelné, když obce žádají větší podíl na společných daních.
Havlíček řekl, že za základ pro reformu státu považuje zmenšení státního sektoru. Chce se na to zaměřit v případě, že se stane členem příští vlády, protože velký stát považuje za brzdu hospodářského rozvoje. Podle něj má s bobtnáním státního aparátu problémy celá Evropská unie, což se projevuje i snížením jejího významu v globální ekonomice.
Havlíček na konferenci také vyzval vládu k hledání shody na budoucích zásadních investicích, jako jsou nové jaderné bloky nebo vysokorychlostní železniční tratě. Podle něj je potřeba, aby se významné politické síly shodly na podobě těchto investic i na budoucím rámci jejich financování, včetně vyhodnocení, jaké dopady to bude mít na příští schodky rozpočtu a státní dluh.