Otevřená advokacie totálně propadla, Nahodil skončil předposlední

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Po týdnu od sněmu České advokátní komory sice stále není jasné, kdo bude jejím novým předsedou, vypadá to ale, že platformu Otevřená advokacie vedenou Tomášem Nahodilem a Adélou Šípovou výsledky zdrtily. Zejména Tomáš Nahodil, který ve volbách výrazně propadl a mezi kandidáty do představenstva skončil na předposledním místě, přestal být aktivní na Twitteru. Ještě v minulém týdnu tam sdílel kolem deseti příspěvků denně, nyní se téměř absolutně odmlčel. Tady je ještě několik dalších postřehů k advokátnímu dění posledních dnů.

„Platforma Otevřená advokacie byl od počátku výlučně sněmovní projekt. Pod tímto názvem, ukáže-li se, že hlasy pro náš program a kandidáty byly významné, už pokračovat nebude. I proto jsme ho už stáhli ze sociálních sítí,“ citoval server Česká justice Tomáše Nahodila „s tím, že platforma se brzy sejde a hodlá zřejmě v činnosti pokračovat pod hlavičkou nového projektu“.

Otevřená advokacie ale žádné významného úspěchu na sněmu nedosáhla, naopak její kandidáti skončili na chvostu pomyslného žebříčku. K volbám se totiž registrovalo podle volební statistiky zveřejněné Českou advokátní komorou 2397 advokátek a advokátů a Nahodila volilo podle protokolu o volbě jen 328 z nich. Ještě horšího výsledku dosáhla kandidátka Otevřené advokacie Jana Krouman s 308 hlasy. 

Za Otevřenou advokacii byla naopak nejúspěšnější bývalá brněnská děkanka Markéta Selucká s 568 hlasy, na Twitteru velmi populární Petr Němec dostal 523 hlasů a pirátská senátorka Adéla Šípová 492 hlasů. Propadla i další z kandidátek Otevřené advokacie Alena Kojzarová s 335 hlasy.

Právě Petr Němec ale sklidil uznání za svá posněmovní twitterová slova: „Děkuji všem kolegům z České advokátní komory, kteří mne podpořili a dali hlas mi či kolegům z Otevřené advokacie, ačkoliv jsme neuspěli. Děkuji ale všem kolegům obecně, co na Sněm dorazili a podílejí se na životě Komory, sic s tím směřováním nesouhlasím :)“

Na vstup do představenstva letos stačilo 806 hlasů, které obdržel v pořadí jedenáctý Martin Maisner. Jen o dva hlasy víc dostal Michal Žižlavský, který vedl zejména v posledních dnech před volbou intenzivní volební kampaň a jako jeden z mála kandidátů do představenstva otevřeně přiznal, že by se rád stal i novým předsedou České advokátní komory. Poskytl rovněž velký rozhovor Mladé frontě Dnes, ten ale řadu advokátů kvůli pro ně ne úplně odpovídajícímu popisování současné advokátní reality spíše pobouřil.

Co do počtu hlasů vyhrál lídr platformy Moderní advokacie Robert Němec, dostal jich 1181. Silnou podporu tradičně zaznamenal Tomáš Sokol, s 1004 hlasy skončil na druhém místě. Stále je otázkou, zda se Robert Němec stane i novým předsedou Komory, což by mnozí advokáti preferovali. Je to ostatně znát i z volebního výsledku.

Zajímavé ohlédnutí za sněmem pak nabídla na Linked-Inu rovněž nová členka představenstva Michala Plachká: „V předchozím představenstvu byly pouze dvě ženy. Aktuálně v představenstvu zasednou hned čtyři (bráno i s náhradníky). To je za mě dobrá zpráva, protože ženy vnáší do advokacie i vedoucích funkcí specifické dovednosti, které v kombinaci s těmi mužskými utvoří komplexnější tým. A třeba s tím poměrem příště pohneme ještě o trošku víc.“

„Nebudu vám lhát, regiony dostaly docela na frak. V představenstvu advokátní komory zasedne na příští čtyři roky deset zástupců z Prahy, a jeden z Ostravy. Počítáno i s náhradníky, získáváme pro regiony ještě skvělého Pavel Kroupa z Brna a zkušeného Radima Miketu z Ostravy. Před námi tak stojí nelehký úkol: zajistit, aby i přes tento neveselý poměr regionálních sil byli advokáti mimo Prahu férově slyšet. Fakt není udržitelné, aby na sněmu mohli hlasovat advokáti pouze osobně a v Praze,“ otevřela pak Plachká další důležité téma.

Před novým představenstvem a zejména předsedou teď totiž stojí důležitý úkol: zasypat vykopané příkopy a napravit škody, které na obrazu advokacie předvolební kampaně některých kandidátů do představenstva učinily. A rovněž udělat něco s problémem, o kterém se mluví už léta: reprezentovat a zastupovat advokacii v celé její šíři a rozmanitosti.

Předchozí

Semafor od VŠE může na základě účetních závěrek ochránit firmy před úpadkem

Matzner: Budoucnost je ve velkých týmech a v byznysovém poradenství

Další