Pánek: Byl to hrozný rok. Ale naše výsledky jsou nejlepší v historii

|

„Mezi našimi významnými klienty byly loni PPF, pro níž jsme kupovali CME, a CTP, pro ně jsme například připravovali dluhopisový program za dvě miliardy euro,“ říká řídící partner White & Case Petr Pánek a pro Lawyers & Business poprvé otevřeně komentuje loňské výsledky globální právní firmy. „Kupovali jsme českou Innogy pro MVM Group. Zastupovali jsme NET4GAS při realizaci projektu Capacity4Gas. Radili jsme státu s prvním dálničním projektem ve formě PPP u nás. Pracovali jsme pro HB Reavis, v Americe jsme se starali o jejich startupové investice. Dělali jsme také IPO pro Českou zbrojovku a zásadní agendou pro Avast. Byli jsme u financování Kiwi.com, pracovali jsme pro Rohlik.cz.“

Jaký byl pro White & Case rok 2020?

Náš byznys je transakční, není postavený jen na sporech a už vůbec ne na tom, že nastane lockdown a kola se přestanou otáčet. Je to pozitivní a velmi dynamický byznys. Měl jsem obavy, jak nás koronavirová pandemie ovlivní. Čísla za rok 2020 jsou ale nejlepší, co kdy White & Case měla. Globální obrat vzrostl meziročně téměř o 10 procent, a to rok 2019 byl také velmi úspěšný. Zisk na equity partnera globálně překročil tři miliony dolarů, meziročně to je o 16 procent víc. Obrat na právníka šel přes milion dolarů za rok. Splnili jsme tak rovněž dlouhodobé cíle a parametry, které jsme si vytyčili před pěti lety. Praha si vedla také velmi dobře, šlo o třetí velmi úspěšný rok v řadě. Všechny ty roky jsou, pokud jde o obrat, srovnatelné, všechny jsou ziskové. Tým pražské kanceláře tedy fungoval v této krizi skvěle.

Čím si tak dobrá čísla vysvětlujete?

Firma je postavená ze široka. V Americe a v západní Evropě máme velmi silnou sporovou a restrukturalizační praxi. U nás se zdaleka tolik nekrachuje. Je to do určité míry tím, jak jsou psané naše insolvenční zákony, ale v Americe do restrukturalizace míří od loňského jara množství firem, kterým se globálně zastavil byznys. Začátkem roku sice vypadly oblasti jako fúze a akvizice, private equity, banking finance či kapitálové trhy, ale jen na chvíli. Investiční fondy se po prvním šoku snažily utratit stejný objem peněz, a to pořád pokračuje. Transakce, které před dvěma lety trvaly měsíc, se dnes dělají za čtyři dny a je jich teď velké množství. Všichni se snaží přesunout kapitál k vítězům téhle strašné krize a ochránit jej. Na trhu tak vnímáme opět obrovskou aktivitu. Proto jsou čísla taková, jaká jsou. A myslím, že v Americe mohou mít všechny velké firmy velmi dobrá čísla. Ten rok byl z mnoha důležitých pohledů samozřejmě hrozný, ale práce běží dál. I když samozřejmě existují oblasti, které trpí a pokud pracují advokáti právě v těchto segmentech, bude to pro ně obtížné.

Co byly vaše nejvýznamnější mandáty, o nichž můžete mluvit? 

Mezi našimi významnými klienty byly loni PPF, pro níž jsme kupovali CME, a CTP, pro ně jsme například připravovali dluhopisový program za dvě miliardy euro. Kupovali jsme českou Innogy pro MVM Group. Zastupovali jsme NET4GAS při realizaci projektu Capacity4Gas, největšího plynárenského projektu v České republice za posledních deset let. Radili jsme státu s prvním dálničním projektem ve formě PPP u nás, jde o dálnici D4 a projekt představuje zásadní milník v oblasti financovaní výstavby dálniční sítě. Pracovali jsme pro HB Reavis, v Americe jsme se starali o jejich startupové investice. Dělali jsme také IPO pro Českou zbrojovku a zásadní agendou pro Avast. Byli jsme u financování Kiwi.com, pracovali jsme pro Rohlik.cz. Tohle je tedy mix věcí, které nás zaměstnávají: digitální technologie, infrastrukturní projekty a logistika u developerů. Banky sice trochu zpomalily, ale jinak ta situace naše klienty příliš nezasáhla. A podle všeho by to mělo vydržet, čísla za první čtvrtletí vypadají dobře.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 3-4/2021.

Foto: White & Case

Předchozí

Úspěšnost vymáhání nesplácených pohledávek klesá

DLA se rozhlíží po nových partnerech, Arrows výrazně posílila

Další