Pavel s Blažkem projednali novelu trestního zákoníku

|

Prezident Petr Pavel v pondělí jednal s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Tématem schůzky na Pražském hradě byla novela trestního zákoníku a stanovení termínů pro jmenování nových soudců. Na sociální síti X o tom bez dalších podrobností informovala Kancelář prezidenta republiky.

O chystané novele trestního zákoníku hovoří vedení ministerstva již delší dobu. Změny mají přispět ke snížení vězeňské populace, která v Česku několikátým rokem vzrůstá. Ministerstvo například počítá s částečnou dekriminalizací neplacení výživného. Plánuje také snížit dolní hranice trestních sazeb u nejzávažnějších podob majetkových a hospodářských trestných činů a hodlá rozšířit ukládání peněžitých trestů.

Asociace organizací v oblasti vězeňství zaslala počátkem tohoto měsíce otevřený dopis premiérovi Petru Fialovi (ODS), v níž kritizovala, že se legislativní proces ke změnám v trestním zákoníku opakovaně odložil. „Nejprve měl návrh vstoupit do meziresortního připomínkového řízení v létě loňského roku, potom na začátku podzimu, následně v listopadu a nakonec se odložilo až na začátek roku 2024,“ shrnuli autoři výzvy. Podle nich začíná hrozit, že se novela nestihne projednat a schválit do konce volebního období současného Fialova kabinetu.

Co se týče jmenování soudců obecných soudů, Pavel k němu poprvé přistoupil loni v listopadu, tedy déle než půl roku po svém nástupu do funkce. Představitelé justice předtím kritizovali dlouhý výpadek ve jmenování nových kolegů, ministerstvo tehdy kritiku odmítlo. Počátkem února vláda Blažkovi schválila kandidáty pro další jmenování soudců. Je jich celkem 57, z toho deset advokátů a pět státních zástupců včetně Marka Bodláka z pražského vrchního státního zastupitelství. Bodláka v minulosti odmítl jmenovat do soudcovského taláru Pavlův předchůdce Miloš Zeman.

Předchozí

Eversheds: Kdo a jak musí řešit uhlíkové vyrovnání na hranicích

Dopady inflace na Čechy: Šetří na energiích, málo chodí do restaurací

Další