Petr Pavel: Bez konsolidace veřejných financí se neobejdeme

|

Snaha o konsolidaci veřejných financí musí pokračovat. Vláda pro to musí nejen najít odvahu, musí být také schopna občanům vysvětlit nezbytnost tohoto úsilí. V rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál to řekl prezident Petr Pavel. Státní rozpočet na rok 2025 podle něj musí být zodpovědný ve vztahu k veřejným financím.

Letošní rozpočet počítá se schodkem 252 miliard korun. Na loňský rok byl schválený rozpočet s deficitem 295 miliard korun, skončil ve schodku 288,5 miliardy.

Podle prezidenta není možné dlouhodobě stavět rozpočty výrazně deficitní, neboť to sráží českou ekonomiku. „Potom nebudeme schopni naplnit ani základní funkce státu, natož priority, které by měl mít,“ řekl Pavel. Další rozpočet by měla vláda tvořit se snahou o snižování schodku a zároveň o naplnění svých priorit, míní.

Konsolidační balíček, který začal platit na začátku letošního roku, je podle hlavy státu začátkem cesty. Vláda musí mít nejen odvahu dále usilovat o konsolidaci veřejných financí, ale také schopnost občanům vysvětlit, k čemu takové úsilí povede.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) letos předložila kabinetu návrh 37 opatření, která by měla pomoci k vyššímu dlouhodobě udržitelnému růstu české ekonomiky. Návrhy se týkají trhu práce, vzdělávání, veřejné správy, bydlení a investic. Vláda nyní vybere některé z návrhů, které je možné uskutečnit nebo aspoň začít realizovat do konce funkčního období, uvedl minulý týden úřad vlády.

Pavel uvedl, že nad návrhy NERV se nabízí prostor pro debatu vládní koalice s opozicí a pro hledání průniku. „Určitě s mnoha opatřeními bude souhlasit vláda, ale i opozice. Pojďme najít průnik a já se pokusím potom moderovat diskusi, jak body, které mají společně vláda a opozice jako prioritní, dovést technicky k řešení,“ dodal prezident.

Předchozí

Šebo v DLA, Bellinger mimo HP a Havránek pro Arrows

Ministerstvo spustilo nový Portál justice

Další