Platební bilance v 1. čtvrtletí skončila přebytkem

|

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v letošním prvním čtvrtletí přebytkem 104,7 miliardy korun. Předběžné údaje zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Loni ve stejném období přebytek činil 36,6 miliardy Kč.

Bilance zboží a služeb skončila letos ve sledovaném období přebytkem 160,2 miliardy korun, který byl meziročně o 54 miliard vyšší. ČNB uvedla, že přebytek obchodní bilance se proti loňskému čtvrtletí zlepšil o 50,8 miliardy na 131,9 miliardy Kč a také bilance služeb skončila v přebytku. Činil 28,3 miliardy Kč a meziročně vzrostl o 3,2 miliardy Kč.

Saldo bilance prvotních důchodů bylo záporné, přičemž se meziročně ještě prohloubilo o 12,1 miliardy na 62,1 miliardy korun. Nárůst schodku podle centrální banky ovlivnily zejména nižší příjmy z rozpočtu Evropské unie vykazované v bilanci prvotních důchodů.

V bilanci druhotných důchodů naopak vznikl přebytek ve výši 6,6 miliardy korun, což byl o 26,2 miliardy lepší výsledek než před rokem. Kapitálový účet v prvním kvartále vykázal přebytek čtyři miliardy korun, proti loňskému roku byl ale o 8,3 miliardy Kč nižší. Meziroční pokles aktivního salda byl důsledkem snížení příjmů z rozpočtu Evropské unie, které se vykazují na kapitálovém účtu, uvedla ČNB.

Předchozí

CEE Attorneys v novém a Karlovarské právnické dny ve finále

Cla na elektromobily problém čínské konkurence neřeší, shodují se automobilky

Další