Podmínka platí. Nejvyšší soud odmítl dovolání Peterkové

|

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalé novinářky Jany Peterkové. Dostala podmínku za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie. Justice jí vyměřila dva roky vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Nejvyšší soud rozhodl bez veřejného jednání, výsledek sdělil mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Michal Dvořák.

Rozsudek byl potvrzen jako věcně správný a zákonný, konstatoval Dvořák. Nejvyšší soud zatím plné odůvodnění nezveřejnil.

Bývalá televizní reportérka Peterková mluvila ve videích na sociálních sítích o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích či o nuceném očkování proti covidu-19. Řekla také například to, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala rovněž, že vojáci zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru. Vládní představitele označila za fašisty.

Justice výroky Peterkové kvalifikovala jako šíření poplašné zprávy. Podmínku ženě vyměřil Obvodní soud pro Prahu 4 a potvrdil Městský soud v Praze. Jednání tehdy narušili příznivci Peterkové, například vysadili dveře do jednací síně. Odvolací senát nakonec musel rozhodovat s vyloučením veřejnosti.

Státní zástupce letos v lednu poslal kvůli incidentu k soudu sedm lidí. Obžaloval je z výtržnictví, násilí proti orgánu veřejné moci či pohrdání soudem.

Peterkové už justice dříve za lži o úmrtích v domě seniorů uložila pokutu 250 000 korun.

Předchozí

Finanční gramotnost středoškoláků má zlepšit interaktivní učebnice

Firmy ve stavebnictví ručí za mzdy zaměstnanců i u subdodavatelů

Další