Podmínky v průmyslu se nadále zhoršují

|

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v březnu dál zhoršily. Útlum nicméně ustoupil třetí měsíc za sebou a jeho tempo bylo nejslabší od srpna 2022. Index nákupních manažerů (PMI) dosáhl 46,2 bodu, uvedla společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. V únoru index PMI činil 44,3 bodu.

Ceny vstupů zároveň vzrostly druhý měsíc za sebou a nejrychleji od února 2023. Prodejní ceny ovšem opět klesly, protože firmy se snažily udržet konkurenceschopnost a podpořit nový prodej. Nové zakázky v české výrobě klesly silně, avšak nejslabším tempem od června 2022.

„Podmínky poptávky zůstaly tlumené a účastníci průzkumu hlásili pokles tuzemského i zahraničního prodeje, přičemž řada jich jako další přítěž výrobním zakázkám i produkci zmiňovala náročné ekonomické podmínky v Německu,“ uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.

Zprávy z průzkumu podle ní naznačily, že podmínky v dodavatelských řetězcích byly nadále náročné. Firmy musely přesměrovat přepravu vstupů z Asie, aby se vyhnuly problémům v Rudém moři. Podnikatelé byli nicméně velmi optimističtí ve svých výhledech na budoucí výrobu a důvěra stoupla na nejvyšší úroveň za více než dva roky, sdělila Jones. Optimismus poháněly naděje na oživení nových zakázek, dodala.

S pomalejším poklesem nových zakázek čeští výrobci v březnu registrovali podle společnosti S&P Global také mírnější redukci objemů výroby. Jejich snížení bylo nejslabší téměř za rok. Po dalším poklesu výrobních požadavků a zákaznické poptávky čeští výrobci v březnu opět propouštěli, tempo ale bylo v současné osmnáctiměsíční řadě minimální. Rozpracovanost vzhledem k soustavnému poklesu nových zakázek opět klesla, ale nejslabším tempem od srpna 2022, vyplývá z informací společnosti.

Situace tuzemského zpracovatelského sektoru zůstává složitá a březnová edice průzkumu mezi nákupními manažery na tom mnoho nemění, řekl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Výsledky sice podle něj vyznívají pozitivněji než v uplynulých měsících, ovšem spíše než zlepšení naznačují, že se situace dále zhoršuje, byť již méně dramaticky. Očekává, že i druhý kvartál se v českém průmyslu ponese v utlumeném duchu a zlepšení vyhlíží ve druhém pololetí. „Na výrazné odražení ode dna to ovšem letos již nevypadá a celkem od průmyslového sektoru čekám přibližnou stagnaci,“ dodal.

Nejpozději v letních měsících by mohl celkový PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl atakovat kritickou úroveň padesáti bodů, což by z pohledu průzkumu nákupních manažerů znamenalo návrat k růstu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky, odhadl analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Předchozí

Snížení sazeb: Většina rady ČNB usilovala o srozumitelný postup pro trh

Polášková Wincorová je novou soudkyní Nejvyššího soudu

Další