Podnikatelé v Pardubicích si za nemovitost připlatí

|

Město Pardubice zvýší od ledna daň z nemovitosti pro podnikatelské prostory. Letos připraví vyhlášku, která začne platit od nového roku. Schválili to zastupitelé. Opozice návrh kritizovala i chválila. Zvýšení daně se netýká nemovitostí určených k bydlení a garáží, obyvatel se tak změna nedotkne. Koeficient se zvýší ze tří na čtyři. Město tím získá desítky milionů korun ročně.

Návrh, který schvalovali zastupitelé, se za dva měsíce změnil. Město nejdřív chtělo zvýšit daň z nemovitosti velkým průmyslovým a obchodním areálům. Právníci postup nedoporučili. Radní proto schválili plošné zdražení pro všechny podnikatele. Je ale mírnější.

„Nebylo to plácnutí do vody, bylo to výkop. Také jsme říkali, že to nemusí být definitivní podoba, že je to záměr,“ hájil nový návrh náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/SOCDEM). Jednání s podnikatelským sektorem byla podle něj velmi korektní.

Někteří zastupitelé se podivovali nad tím, že radnice s podnikateli nejednala dopředu, ale až po prvním návrhu zdanit velké podnikatele. Vedení města si mohlo ušetřit čas, kdyby s podnikateli mluvilo nejdřív, na něčem se mohli shodnout, uvedl zastupitel Vít Ulrych (KDU-ČSL).

„Podnikatelé to nevzali jako ideální způsob jednání. Myslím si, že to nebyla správná cesta. Město do této chvíle bylo vnímané jako vstřícné pro podnikatele,“ řekl zastupitel Jan Mazuch (ODS).

Původní návrh se některým zastupitelům líbil. „V Česku hodně zdaněná práce a minimálně nemovitosti. Mně se návrh koalice principiálně líbí. Za mě je škoda, že jsme nezvládli zdanit nadnárodní společnosti ještě víc,“ řekl zastupitel Robert Hrdina (Zelení za Piráty).

„Je škoda, že to nevyšlo, město chtělo rozlišit mezi velkými a malými podnikateli. Chápu, město udělalo maximum možného,“ uvedl zastupitel Dominik Bečka (Piráti).

První návrh pro velké podnikatele chtěl zvýšení koeficientu na pět. Radnice chtěla zdanit velké průmyslové zóny a obchodní areály, protože podle analýzy nejvíc zatěžují dopravní infrastrukturu, životní prostředí a vyvolávají tlak na školní a zdravotnické kapacity nebo další občanskou vybavenost.

Předchozí

Důvěra v českou ekonomiku znovu roste

Děti mají vždy právo na část z hodnoty dědictví. Vydědit je není snadné

Další