Důvěra v českou ekonomiku znovu roste

|

Důvěra v českou ekonomiku se v červnu po měsíci poklesu vrátila k růstu. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 1,6 bodu na 98 bodů. V porovnání s květnem byli optimističtější podnikatelé, zejména v průmyslu. Mezi spotřebiteli důvěra podruhé za sebou klesla. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

„Červnový růst důvěry v ekonomiku kladně ovlivnili zejména podnikatelé v průmyslu očekávající v následujících třech měsících mírné zvýšení tempa růstu výrobní činnosti. Sentiment v ostatních odvětvích v červnu spíše stagnoval,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o dva body na 97,4 bodu. V odvětví průmyslu se jejich důvěra zvýšila o 4,3 bodu 94,8 bodu. Mírně, o 0,6 bodu, byla meziměsíčně vyšší důvěra firem podnikajících ve stavebnictví, dosáhla hodnoty 103,7 bodu. Ve vybraných službách důvěra podniků stagnovala, proti květnu se zvýšila jen o 0,1 bodu na 99,6. Naopak v odvětví obchodu se indikátor důvěry podnikatelů klesl o 0,8 bodu na 95,6 bodu.

Indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 0,6 bodu na 101 bodů. Podle statistiků opět přibylo lidí, kteří čekají pro příštích 12 měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku. Naopak ubylo spotřebitelů, kteří hodnotí svou finanční situaci hůře než v předchozích 12 měsících. Počet těch, kteří očekávají zlepšení své finanční situace v příštích 12 měsících a kteří si myslí, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se nezměnil.

Předchozí

Arrows zakládá stálé zastoupení v Rakousku. Povede jej Petr Valent

Podnikatelé v Pardubicích si za nemovitost připlatí

Další