Polverini Strnad vyhrála u NSS spor o územní plán Poděbrad

|

Advokátní kancelář Polverini Strnad dosáhla významného úspěchu u Nejvyššího správního soudu (NSS). Ten totiž na začátku roku opakovaně rozhodl, že účelová změna územního plánu Poděbrad, kterou prosazovalo a schválilo město, byla nezákonná.

„Jsme potěšeni, že Nejvyšší správní soud uznal naše argumenty a potvrdil nezákonnost změny územního plánu. Je to významný úspěch nejen pro našeho klienta – ukazuje totiž, že zájmy měst a obcí týkající se územního plánování nemusí vždy být v souladu se zákonem a je možné se tak proti nim úspěšně bránit,“ říká advokát Pavel Strnad z kanceláře Polverini Strnad.

Spor se týkal stavby v centru Poděbrad. Po neúspěchu v územním řízení se objevil zásadní zcela účelový „přílepek“ k chystané změně územního plánu města, který změnil podmínky tak, aby stavba mohla územním řízením projít.

Správní žalobu proti změně územního plánu Krajský soud nejdříve odmítl. Úspěšná ale byla kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu. Ten uznal, že změna územního plánu v části, ve které šlo o zjevný přílepek, byla nezákonná. Věc tak vrátil zpět Krajskému soudu, který opět rozhodl a přílepek posoudil jako nezákonný jen z poloviny. „Nezbylo nám tak než se opět obrátit na Nejvyšší správní soud, který i toto rozhodnutí nyní zrušil. NSS zkritizoval zejména to, že návrh změny územního plánu zjevně neodpovídal původnímu zadání, a že proces změny územního plánu byl proveden v rozporu se zákonem i judikaturou,“ doplnil Pavel Strnad.

Předchozí

Vláda schválila zásadní změny v matrikách

JŠK radila CVI při další investici v oblasti private debt 

Další