Pomalejší oživení ekonomiky nenaplnilo prognózu ČNB

|

České hospodářské oživení je mírně pomalejší, než očekávala v jarní prognóze Česká národní banka (ČNB). Hrubý domácí produkt (HDP) v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 0,2 procenta, zatímco ČNB předpokládala růst 0,3 procenta. Ekonomiku brzdí pokles investic, ostatní složky HDP překonaly odhad centrální banky. V komentáři k údajům Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji HDP to uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

„Meziroční růst reálného HDP v prvním čtvrtletí letošního roku byl ve srovnání s očekáváním ČNB lehce nižší. Za tím stál překvapivý pokles fixních investic, zatímco prognóza předpovídala jejich solidní růst,“ uvedl Král. ČNB počítala s růstem investic o 6,1 procenta, ve skutečnosti o 2,7 procenta klesly.

Ostatní složky HDP naopak byly nad prognózou ČNB. U spotřeby domácností centrální banka předpokládala růst o 1,8 procenta, ve skutečnosti se zvýšila o 2,1 procenta. Spotřeba vládních institucí překonala odhad ČNB o půl procentního bodu, když vzrostla o 3,5 procenta. Čistý vývoz vzrostl o 2,7 procenta, zatímco ČNB předpokládala 1,2 procenta. Zásoby se snížily o 3,4 procenta, zatímco centrální banka očekávala jejich pokles o 3,7 procenta.

Za celý letošní rok předpokládá centrální banka růst HDP 1,4 procenta. „Inflace poblíž dvouprocentního inflačního cíle ČNB při solidním růstu nominálních mezd podpoří růst kupní síly domácností. Spolu se snižováním míry úspor to povede k oživení jejich reálné spotřeby. V podmínkách klesajících domácích a posléze i zahraničních úrokových sazeb prognóza očekává zvyšování dynamiky soukromých fixních investic,“ uvedl Král.

Letošní ekonomický růst podle něj tlumí vládní balíček ke konsolidaci veřejných financí. Rychlejší oživení předpokládá centrální banka v příštím roce. „Očekávané zrychlení růstu tuzemské ekonomiky v roce 2025 ke třem procentům se pak bude opírat zejména o domácí poptávku v čele se spotřebními výdaji domácností a tvorbou hrubého kapitálu,“ uzavřel Král.

Předchozí

Skoro polovina českých firem využívá euro

Arrows mohutně školí, jak pracovat s umělou inteligencí

Další