Skoro polovina českých firem využívá euro

|

Euro při své činnosti využívá téměř polovina českých firem a podnikatelů, v případě podniků s obratem nad 40 milionů korun jsou to dokonce čtyři pětiny. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem. Agentura Datank se dotazovala 400 respondentů v březnu a dubnu.

„Zatímco o přechodu od české koruny k euru se vedou politické, ekonomické i společenské debaty, mezi firmami a podnikateli se nálada postupně obrací ve prospěch vstupu do eurozóny, ve které je nyní dvacet z celkem 27 zemí Evropské unie, uvedl výkonný ředitel firemního bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.

ČSOB se v letošním roce v rámci Indexu očekávání firem poprvé zaměřila i na hloubkové prověření stavu „eurizace“ českého podnikatelského prostředí. „Potvrdilo se, že naše firmy a podnikatelé jsou s eurem silně propojeni a naprosto standardně ho využívají ve své obchodní činnosti, a to od zahraničních plateb, přes tržby z prodeje výrobků a domácí platby, ke splácení úvěrů a účetnictví až po výplaty a hrazení nájmů. Lze předpokládat, že provázanost naší ekonomiky s eurem se bude dál prohlubovat,“ doplnil Prokop.

Podnikatelé využívají euro nejčastěji při platebním styku se zahraničními odběrateli nebo dodavateli, takových je dokonce 82 procent. „Ano, platím v eurech za materiál, který používáme v provozu,“ uvedl například majitel firmy Janova pec Jan Král. „Když importujeme nějaký materiál, tak jsou platby v eurech,“ přidal se jednatel společnosti Hydraulics Slopné Libor Kráčalík. V eurech i tuzemským dodavatelům a odběratelům platí 34 procent dotázaných.

Více než polovina firem a podnikatelů nabízí své produkty a služby i v eurech. Zhruba pětina splácí v eurech úvěry a využívá kurzové zajištění. Dalších 16 procent vede účetnictví v eurech a sedm procent vyplácí v eurech mzdy nebo odměny.

Česko se zavázalo přijmout euro ve smlouvě o přistoupení k EU. Žádný termín pro jeho zavedení ale stanoven není. Ministerstvo financí a Česká národní banka očekávají, že letos by mohlo Česko splnit čtyři z pěti kritérií pro vstup do eurozóny, nadále ale nebude plnit kritérium kurzové stability, které vyžaduje dvouleté členství v mechanismu směnných kurzů ERM II. Česko do ERM II zatím nevstoupilo, experti ministerstva i České národní banky doporučují, aby v systému bylo jen nezbytně dlouhou dobu před zavedením eura.

Vláda se letos v únoru rozhodla zatím nestanovit termín pro vstup Česka do eurozóny ani do ERM II, pro zavedení eura jsou čtyři z pěti koaličních stran, proti je ODS. Vláda vyzvala Národní ekonomickou radu vlády (NERV) a Legislativní radu vlády, aby do konce října vyhodnotily hospodářské a právní dopady zapojení do ERM II a zavedení eura. K hodnocení připravenosti země na společnou evropskou měnu se kabinet vrátí v prvním čtvrtletí příštího roku.

Předchozí

Analytici: Růst mezd překonal očekávání

Pomalejší oživení ekonomiky nenaplnilo prognózu ČNB

Další