Predikce vývoje ekonomiky jsou podle výboru realistické

|

Makroekonomická predikce ministerstva financí, která letos očekává zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o 1,4 procenta, je realistická. Shodli se na tom na úterním jednání členové Výboru pro rozpočtové prognózy. Jako realistický hodnotí také ministerský odhad příjmů sektoru vládních institucí, který počítá se zvýšením inkasa většiny daní, s výjimkou daně z příjmu právnických osob. Stanoviska výboru zveřejnilo ministerstvo financí na svých internetových stránkách.

Ministerstvo financí v dubnové makroekonomické prognóze zlepšilo výhled hospodářského růstu na 1,4 procenta z dříve předpokládaných 1,2 procenta. Odhaduje také průměrnou inflaci 2,7 procenta, zatímco lednová predikce počítala s 3,1 procenta.

„Členové výboru se shodli, že nová makroekonomická prognóza ministerstva financí ČR konsistentně popisuje výhled ekonomiky i jeho rizika. Několik členů zdůraznilo, že očekává nižší inflaci v roce 2024 a celkově mírně nižší vývoj nominálních veličin,“ uvedl výbor ve svém stanovisku. „Změny v prognóze oproti té lednové byly hodnoceny jako kosmetické a vesměs jako reakce na zpřesněná čísla o vývoji ekonomiky v posledním čtvrtletí minulého roku,“ doplnil.

Jako realistickou hodnotí výbor i predikci fiskálních příjmů, která je podle něj v souladu s makroekonomickou prognózou. „Dílčí výhrady, které zazněly od jednotlivých členů, se tak týkaly vždy jen jednoho daňového druhu a vycházely z odlišných názorů na vývoj dílčích makroekonomických agregátů oproti prognóze ministerstva financí,“ uvedl výbor.

Ministerstvo v podkladech pro jednání výboru uvedlo, že letos očekává snížení inkasa daně z příjmu právnických osob při započtení daně z neočekávaných zisků (windfall tax) na 330,8 miliardy korun z loňských 352,4 miliardy korun. Ostatní daňové příjmy by měly meziročně růst.

Ve Výboru pro rozpočtové prognózy zasedají čeští ekonomové ze soukromé i veřejné sféry. Členy výboru jmenuje vláda na návrh Národní rozpočtové rady. Jejich úkolem je posuzovat makroekonomické a rozpočtové prognózy ministerstva financí. Minulý týden vláda jmenovala část členů výboru na nové funkční období, které jim začne od května. Předsedou výboru se nově stane analytik České spořitelny Michal Skořepa. Dosavadní předseda a hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek bude řadovým členem výboru.

Předchozí

Plzeň je Městem pro byznys

A& O radila při průkopnické transakci v oblasti soukromého vzdělávání

Další