Trvale rostoucí počet ekonomických subjektů na obyvatele, kvalitní dopravní dostupnost pro podnikatele a nadprůměrné prostředky do veřejné dopravy a kultury přivedly Plzeň k titulu Město pro byznys 2023 v Plzeňském kraji. Za ní skončily Rokycany a Tachov. Po vyhlášení o tom informoval David Pavlát, mluvčí soutěže, v níž analytici agentury Datank hodnotí 17 let všech 205 obcí s rozšířenou působností v ČR. Celostátní finále bude 22. května.
„V Plzni je nejlepší podnikatelské prostředí i přístup veřejné správy. Počet ekonomických subjektů na 1000 obyvatel meziročně nadprůměrně stoupá. Rozvoj podnikání podporuje dobrá dopravní dostupnost,“ uvedl Pavlát. Ve městě je nejvíce dobíjecích stanic elektromobilů. „Vyhrála také v testu elektronické komunikace, který fiktivními podnikatelskými dotazy ověřuje rychlost a kvalitu odpovědí živnostenských úřadů,“ řekl.
Primátor Roman Zarzycký (ANO) věří, že Plzeň bude úspěšná i na celostátní úrovni. „Děláme pro to maximum nejen v transparentnosti výběrových řízení, ale také v investicích. Letos a v příštích dvou letech proinvestujeme 8,5 miliardy,“ řekl. Město podle něj hodně investuje do dopravy. Má moderní vozy MHD a vozovnu, opravuje tramvajové tratě, soustředí se na omezování emisí a ekologické zátěže. V novém TechToweru podporuje start-upy, podnikatele motivuje dotačními vouchery. „Každý týden hovořím s významnými zaměstnavateli, Hospodářskou komorou a zástupci kraje a obvodů. Snažíme se být předvídatelní z hlediska podnikatelského zázemí,“ dodal Zarzycký.
Rokycany mají nadprůměrný počet dokončených bytů na 1000 obyvatel, dostatek volných pracovních sil a hodně podporují sport. „Mají nejnižší náklady na dluhovou službu a nejvyšší likviditu. Velmi dobře byl podnikateli hodnocen web města, na němž je vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a řada dalších užitečných informací,“ řekl Pavlát. Tachov má nejvyšší podíl firem s více než 250 zaměstnanci, zaznamenává nejvyšší nárůst počtu obyvatel a index stáří, tedy poměr osob nad 65 let k lidem mladším 15 let, je velmi nízký, což je příslibem pro rozvoj podnikání. Radnice nadprůměrně investuje do bydlení, uvedl.
„Od loňska pořádáme pravidelná Business Fóra – pravidelná setkání podnikatelů a živnostníků s městem, kde diskutujeme potřeby i problémy podnikání ve městě,“ řekl starosta Petr Vrána (Volím Tachov). Radnice je pořádá ve dvou formátech – pro velké a malé firmy. „Velké firmy chceme přivést ke společenské odpovědnosti za to, že nám výrazně navýšily počet obyvatel města, a diskutujeme s nimi, jak by se mohly podílet na řešení problémů,“ uvedl.
Spolupráce s podniky v Tachově je podle Vrány na vyšší úrovni, ale teď se snaží hledat cestu také k firmám na Nové Hospodě, kde je CTPark Bor, největší industriální zóna v ČR u hranic s Německem. „To je pro nás problematičtější část. Tam je nejvíc lidí, kteří u nás jen přespávají a nemají vztah k městu,“ uvedl. Tachovské firmy dávají městu sponzorské dary a podílejí se na hrazení obědů dětem rodičů, kteří jsou v tíživé finanční situaci. „S jednou firmou jsme dojednali stavbu školky pro potřeby města. A tachovské podniky se také podílejí na záměru přemístit střední průmyslovou školu z odlehlých Světců přímo do Tachova,“ dodal.