Pro které kanceláře chtějí pracovat mladí? A kolik za to mají peněz?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Anketu Top Zaměstnavatelé aktuálně a opětovně vyhrála kancelář Havel & Partners, na dalších příčkách ale najdeme několik překvapeních. Právní influencerka a koncipientka Šárka Chytrová, známá také jako holkapravnicka, zveřejnila první výsledky svého průzkumu ohledně platů koncipientů. Dřívější výrazný nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman překvapil svým odchodem z veřejné žaloby, kam nyní zamíří, je zatím tajné. A finálně si přečtete rovněž názor populární spisovatele Leoše Kyši, neboli Františka Kotlety, jak že to bude se soudci a umělou inteligencí.

Top Zaměstnavateli 2024 v oblasti „Advokátní kancelář“ jsou v tomto pořadí kanceláře: Havel & Partners (zvítězila rovněž ve speciální kategorii Právník), Císař, Češka, Smutný, Sokol Novák tdpA, Dentons Europe CS a act Řanda Havel Legal. Meziročně to tedy znamená posun vpřed kanceláře Císař, Češka, Smutný (z loňské čtvrté pozice na letošní druhou) a naopak sestup další dvou jmenovaných kanceláří o jednu pozici níž. V letošní první pětici pak loňskou Baker McKenzie vystřídala act Řanda Havel Legal. 

„Naše práce se studenty je dlouhodobá a kontinuální. Kolegové z naší advokátní kanceláře přednášejí na univerzitách, pořádáme pro studenty vzdělávací semináře, s mladou generací jsme tedy v intenzivním osobním kontaktu. Díky zapojení seniorních kolegů, kteří se studentům věnují, máme šanci předat jim naše zkušenosti a s těmi, co mají o obor zájem a mají dostatek nadšení, pak pracujeme i přímo v kanceláři,“ uvedl v této souvislosti personální ředitel Havel & Partners Daniel Soukup.

Zhruba 500 použitelných odpovědí shromáždila právní influencerka Šárka Chytrová do sévho průzkumu „Mzdy koncipientů“. Celorepublikovou průměrnou mzdou je tak téměř 42 tisíc korun, medián činí 40 tisíc.  V Praze jde ale o vyšší částky, průměrně přes 48 tisíc, v mediánu 45 tisíc korun. V Olomouci je to více než v Brně, ale výrazně méně než v Praze.

Nejlepší peníze pak mají absolventi Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Z průzkumu rovněž vyplývá, že zahraniční kanceláře platí v Praze výrazně více než ty české. Na sociálních sítích Šárky Chytrové ale najdete daleko více souvisejících informací, a to například tady a tady.

„Mezery máme ve schopnosti společenských uspořádání a vztahů. A v tom, jak se s k sobě chovat. Tady vážně doufám, že třeba umělá inteligence zasáhne. Třeba u rozvodů nebo sporů o dítě,“ říká v rozhovoru pro magazín Premium Guide s tématem Future od mediální skupiny A 11 spisovatel Leoš Kyša, známý také jako František Kotleta. „Vyhodnotí vztahy a emoce dětí, rodičů, vytvoří psychologické posudky a pak z ní vypadne lepší rozhodnutí, než ze všech sociálek a soudů. Když vidím, jak jako společnost v těchto oblastech děláme pořád strašný boty, přepadá mě úzkost. A to se nezmiňuji ani o tom, že násilníci, znásilňovači a jiná verbež v téhle zemi odchází od soudů s podmínkou.

Soudce z umělé inteligence by tohle, doufám, nedopustil, protože by neměl pochopení pro parchanty, kteří si to pochopení rozhodně nezaslouží. Uchovat si určitě musíme lásku a empatii k těm, co si ji zaslouží. Bez toho nejsme lidmi. To zase umělá inteligence nejspíš nedokáže obsáhnout,“ dodává zajímavé postřehy k využití umělé inteligence v právu.

Předchozí

Cena zlata míří k historickému rekordu

Rakušan jednal s ředitelem FBI

Další