Průmysl v březnu zklamal, k poklesu přispěla výroba automobilů

|

Březnové výsledky českého průmyslu jsou zklamáním, k poklesu tentokrát přispěla i výroba automobilů. Shodli se na tom analytici. K obnovení růstu podle nich dojde zřejmě až ve druhém pololetí roku. Průmyslová produkce v Česku se v březnu vrátila k poklesu. Meziročně klesla o 2,7 procenta, proti únoru byla výroba nižší o 1,6 procenta, oznámil v úterý Český statistický úřad.

„Do výkonu průmyslového sektoru jsme nevkládali velké naděje, přesto dokázal zklamat,“ řekl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Jen částečně to lze podle něj omluvit efektem vysoké srovnávací základny z loňského roku, kdy enormně narostla výroba motorových vozidel, což letošní statistiku opticky zhoršuje. „Totéž ovšem nelze říct o výrobě strojů a zařízení, jejíž meziroční propad není pouze statistický, nýbrž skutečný. Velice nepříjemně pak vyznívá meziměsíční srovnání, které jasně ukazuje, že průmyslový sektor své dno stále ještě hledá,“ dodal.

Březnové výsledky českého průmyslu jsou jednoznačně slabé, ale vlastně ne překvapivé, uvedl analytik Banky Creditas Petr Dufek. O špatné kondici tuzemského největšího odvětví už řadu měsíců podle něj napovídaly indexy nákupních manažerů i ukazatele důvěry. „Základní příběh se proto nemění – chybí poptávka. A to jak domácí, tak zahraniční. Nezbývá nic jiného než dodělávat starší objednávky, omezovat výrobu, redukovat zásoby a propouštět,“ podotkl.

Březnové hodnoty z průmyslu tak sice zklamaly, na druhou stranu byl letošní březen specificky ovlivněn Velikonocemi a očištění o tyto kalendářní jevy není dokonalé, upozornil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Slabá březnová čísla je tak podle něj potřeba brát s určitou rezervou, ačkoli platí, že situace v tuzemském průmyslu se během prvního čtvrtletí nezlepšila tak rychle, jak některé ukazatele naznačovaly.

Pozitivní zprávou je růst hodnoty nových zakázek, které meziročně vzrostly o 5,1 procenta, uvedl ekonom Deloitte Filip Pastucha. Z toho tuzemské zakázky klesly o 1,1 procenta, ovšem zahraniční zakázky se zvýšily o 8,6 procenta, což by podle něj mohlo naznačovat postupné oživení zahraniční poptávky.

Ani na začátku druhého čtvrtletí se průmysl zřejmě nevzchopí, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Šance na brzké citelnější oživení růstu produkce podle něj snižuje opětovné zhoršení sentimentu PMI za duben, který naznačuje přetrvávající problémy s odbytem jak na domácím tak na zahraničních trzích. Přesvědčivější zotavení průmyslu čeká i nadále až ve druhé polovině roku v návaznosti na rychlejší růst spotřebitelské poptávky.

Analytik Generali Investments Radomír Jáč celkově pro letošní rok očekává alespoň mírné obnovení růstu jak tuzemského průmyslu, tak české ekonomiky jako celku. Pro letošní rok předpokládá růst tuzemské průmyslové výroby zhruba o 1,5 procenta poté, co v roce 2023 vykázala výroba celoroční pokles o 0,8 procenta. V samotném prvním čtvrtletí nicméně průmyslová výroba meziročně klesla o 0,9 procenta, připomněl.

Předchozí

Zaměstnanecké benefity zachovalo nezměněné 60 % firem

Operace už nebude podmínkou ke změně pohlaví, rozhodl ÚS

Další