Zaměstnanecké benefity zachovalo nezměněné 60 % firem

|

Zaměstnanecké benefity po zavedení nových pravidel pro zdanění zachovalo v nezměněné podobě 60 procent firem. Zbylí zaměstnavatelé počet benefitů zredukovali nebo snížili jejich výši. Často firmy kombinovaly oba tyto přístupy. Necelá desetina podniků benefity zrušila úplně. Vyplývá to ze průzkumu Hospodářské komory mezi téměř 500 podniky napříč různými velikostmi, obory a regiony.

Letos od 1. ledna je většina nepeněžních benefitů osvobozena od daně pouze do poloviny měsíční průměrné mzdy. V případě překročení této hranice nově benefity podléhají dani z příjmu a také odvodům pojistného.

Poskytování benefitů mimo mzdu omezily nejčastěji podniky menších velikostí. U mikro podniků do deseti zaměstnanců to byla polovina z nich, vyplývá z průzkumu. Mezi malými firmami do 50 zaměstnanců poskytování zaměstnaneckých benefitů omezilo 40 procent podniků.

„Všem zaměstnavatelům v zemi, kteří dosud nabízeli benefity, vzrostly náklady a administrativa, spojená s hlídáním daňového limitu. Menší podniky se ale na rozdíl od těch větších dokážou s jakýmkoliv zvýšením daňové zátěže a nákladů na pracovní sílu vypořádat hůře, takže nepromyšlená a byrokratická úprava nejvíc dopadá na ty nejmenší,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

Nová úprava podle něj žádné zásadní příjmy do státní pokladny nepřinese, ale firmám zbytečně zvedne náklady a omezí i benefity, které mají významné pozitivní dopady na zdraví a práceschopnost populace. „V současnosti proto vyjednáváme s ministerstvem financí, aby se od roku 2025 z daňového stropu vyjmuly alespoň zdravotní a sociální benefity, díky kterým roste počet různých preventivních zdravotních vyšetření a zlepšuje se schopnost lidí pečovat o své blízké v případě nečekané situace,“ uvedl Prouza.

Tyto kategorie benefitů, kam spadají například preventivní vyšetření, očkování nebo psychologická podpora, se často vztahují nejen na zaměstnance, ale i jejich rodiny. „To vede ke zlepšování zdravotního stavu české populace. Prevence je přitom vždy výrazně levnější než řešení následků,“ řekla viceprezidentka komory Jana Havrdová.

Z dlouhodobých průzkumů Hospodářské komory mezi členy vyplývá, že benefity svým zaměstnancům v minulých letech poskytovalo rok od roku více zaměstnavatelů. Loni, ještě před zavedením limitu pro jejich zdanění, benefity poskytovalo 92 procent zaměstnavatelů v ČR.

Nejrozšířenější jsou benefity spojené se stravováním zaměstnanců. Stravování v kantýně, stravenkový paušál, dovozy obědů, elektronické nebo papírové stravenky loni poskytovalo téměř 90 procent zaměstnavatelů. Zhruba 80 procent firem zaměstnancům zajišťovalo materiální vybavení, jako je mobilní telefon, notebook, služební auto nebo oděv. Sociální benefity, jako jsou příspěvek na penzijní připojištění, sick day, práce z domova nebo dovolená nad rámec zákona, nabízelo přes 75 procent zaměstnavatelů.

Předchozí

Havlovo frankfurtské zastoupení řídí Philip Smitka

Průmysl v březnu zklamal, k poklesu přispěla výroba automobilů

Další