Richter & Léko pracují pro whistleblowery

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Zejména Seznam Zprávy intenzivně řeší whistleblowerskou kauzu na ministerstvu spravedlnosti, pro nás je v této souvislosti zajímavé související angažmá kanceláře Richter & Léko. Velmi exkluzivní mandát, spojený s uměním, hlásí Havel & Partners. Důležitá byla třeba i práce Clifford Chance pro ČSOB.

Stále ještě relativně nová kancelář Richter & Léko Advokáti si velmi rychle buduje výrazné renomé související s rovněž novým zákonem o whistleblowingu. „Reportéři pořadu 168 hodin (Česká televize) se věnovali kauzám našich klientů Mgr. Jana Benýška a Ing. Pavla Kodyma. Případy tzv. whistleblowerů na ministerstvu spravedlnosti a ministerstvu dopravy ukazují na systémový problém s ochranou úředníků, kteří upozorňují na možná porušení zákonů a následně jsou terčem odvety osob, na něž oznámení míří,“ napsal na Linked-In Kristián Léko, partner kanceláře. 

Ta tak pracuje pro oba aktuálně nejviditelnější whistleblowery, na jejichž případech se budou nová pravidla rovněž konkrétněji formovat. V této souvislosti je taktéž zajímavé připomenout, že druhý ze zmíněných partnerů kanceláře Martin Richter byl v době svého dřívějšího angažmá na ministerstvu spravedlnosti, Benýškovým nadřízeným.

„Jaké to je, když pomáháte prodat 422 děl Alfonse Muchy, ikony stylu art nouveau a významného českého umělce, kterého znal celý svět? Rozhodně zcela výjimečný pocit hrdosti a vzrušení, že jste mohli být u něčeho takového, navíc ještě umocněný tím, že closing proběhl ve fascinujícím prostředí Obecního domu, v Primátorském sálu dekorovaném samotným Alfonsem Muchou. Děkujeme za příležitost být u toho,“ sdílela nedávno na Linked-Inu kancelář Havel & Partners. 

Práce, kterou zajišťoval tým v čele se společníkem Františkem Korbelem, spočívala pro kancelář v zastupování „soukromého sběratele Richarda Fuxu, pro kterého zajišťovala komplexní právní i daňové poradenství při prodeji jeho rozsáhlé unikátní sbírky děl secesního malíře Alfonse Muchy mezinárodní investiční skupině WOOD & Company“. 

Pro Fuxu tým kancelář pracuje dlouho: „Zprvu zajišťoval zejména otázky spojené s duševním vlastnictvím sbírky těchto secesních děl. Postupně v souvislosti se sbírkou odborníci z Havel & Partners řešili celou řadu dalších komplexních právních témat a otázek. Kancelář asistovala například při rozsáhlé propagaci sbírky, zastupovala klienta v Japonsku při přípravě organizace immersive exhibition nebo zajišťovala mezinárodní portfolio ochranných známek týkajících se Muchových děl.“

Clifford Chance zase radila Československé obchodní bance „v souvislosti s financováním akvizice GASTRO-MENU EXPRESS a.s., transakce posilující pozici Oriens na potravinářském a maloobchodním trhu“. Ta „se specializuje na výrobu gurmánských produktů a jejich následnou distribuci do obchodních řetězců a maloobchodní sítě. Oriens je nezávislý soukromě vlastněný holding se zaměřením na private equity investice v České republice, Maďarsku, Německu, Polsku a na Slovensku.Tým Clifford Chance odborně vedla Associate Bára Mika pod dohledem partnera Miloše Felgra. Tým dále doplnili advokátní koncipient Tomáš Kubala a právní student Radek Sikora“.

Předchozí

Dentons nově vedou Smejkal a Stržínek

Jak vidí advokacii nastupující generace v PRK Partners

Další