Růst české ekonomiky nenaplnil očekávání

|

Český hospodářský růst v prvním čtvrtletí zůstal za očekáváním, zklamáním je především pokles investic. Shodují se na tom analytici Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle statistiků HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 procenta, meziročně o 0,2 procenta. V prvním odhadu na konci dubna uváděli čísla o 0,2 procentního bodu vyšší. Analytici předpokládají, že za celý letošní rok bude růst HDP do 1,5 procenta.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák řekl, že oživení ekonomiky je pomalejší, než se očekávalo. „Zpřesněný odhad HDP potvrdil, že domácí ekonomika sice roste, ale k rychlejšímu oživení zatím nedochází. Problémem je rozdílný vývoj jednotlivých složek. Zatímco spotřeba domácností v prvním čtvrtletí poměrně solidně rostla, tak tvorba hrubého fixního kapitálu naopak výrazně poklesla. Pro plošné oživení ekonomiky je nutným předpokladem pokračující oživování spotřeby domácností a růst investiční aktivity, tedy především zlepšení situace v průmyslu,“ uvedl.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek označil za jednoznačné zklamání tvorbu hrubého kapitálu, tedy investice. Ty se meziročně snížily o 2,7 procenta. „Růst ekonomiky v prvním čtvrtletí se tak opíral jen o jednu nohu, kterou je spotřeba. I když není pochyb, že i v dalších kvartálech bude tato složka její růst podporovat, míra podpory má své meze,“ uvedl. Podle něj by ekonomika potřebovala oživení zahraniční poptávky, které by motivovalo firmy k novým investicím.

Rovněž hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek označuje vývoj investic za zklamání. „Mezičtvrtletní i meziroční propad ukazuje na neochotu firem pouštět se do investičních akcí a lze zatím jen spekulovat, nakolik je to dáno neatraktivitou ekonomiky ovlivněnou vysokými cenami energií a nakolik vyššími sazbami, které firmy stejně obcházely eurovými úvěry,“ uvedl.

„Celkově vyšla data o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí mírně pod oficiálním předběžným odhadem, což představuje riziko o něco slabšího růstu české ekonomiky za letošní rok jako celek,“ míní hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Podle něj by se mohl dosavadní odhad celoročního růstu HDP o 1,4 procenta snížit o několik desetin procentního bodu.

„Jakkoliv se zlepšením exportu pro druhé pololetí nadále počítáme, ve světle slabších výsledků prvního kvartálu se náš celoroční odhadovaný růst české ekonomiky o 1,5 procenta jeví jako poměrně optimistický,“ uvedl Sobíšek. Podle Dufka Česko sice letos jako poslední země Evropské unie dosáhne předpandemické hospodářské úrovně, nelze ale zatím mluvit o konjunktuře.

Předchozí

Soudci dostanou přidáno

Sněmovna bude rozhodovat o zavedení dvoustupňových kárných řízení

Další