V Bird & Bird koordinujeme z Prahy i zahraniční projekty

|

Advokátní kancelář Bird & Bird má historicky pověst firmy, která dělá hlavně právo informačních technologií a právo duševního vlastnictví. Jak ale říkají v našem partnerském rozhovoru její čeští ekvity partneři Ivan Sagál a Vojtěch Chloupek, firma je od začátku oborově diverzifikována a prakticky stejně intenzivně se věnuje i řadě jiných oblastí, například pracovnímu právu, transakcím nebo řešení sporů. Bird & Bird podle jejich slov celosvětově fu

„U nás se poměřují úspěchy celků, ať už týmů nebo projektů. A proto se třeba i lidé z menších jurisdikcí, jako je Česká republika nebo Slovensko, mohou realizovat na velmi velkých a prestižních projektech ve světě a jsou vidět i z globálního pohledu,“ popisuje Ivan Sagál, který českou a slovenskou kancelář vede a uvádí skutečně hvězdný příklad. Právě za podpory britsko-českého týmu koordinovaného z Prahy Vojtěchem Chloupkem totiž získal Allwyn ze skupiny KKCG licenci na provozování britské národní loterie. 

Jaký byl v Bird & Bird letošní rok (rozhovor probíhal v listopadu 2022 – pozn. red.)?

IS: Velmi dobrý. Výsledkově jsme rostli více, než jsme rostli co do počtu členů týmů. V růstovém módu jsme ale prakticky od začátku našeho působení na českém a slovenském trhu. Možná se hodí připomenout, že v obou zemích, stejně jako v Polsku a v Maďarsku, jsme jako Bird & Bird zahájili činnost v roce 2008, příští rok tak budeme slavit 15leté výročí. Začínali jsme na podzim, zrovna když se tak nějak urodila globální ekonomická krize, která trvala další dva tři roky. 

VCH: Jestli to máme specifikovat, tak jsme ve střední Evropě začínali asi deset dní poté, co padla banka Lehman Brothers.

IS: Byl to tak „ideální“ čas na zahájení nového byznysu. Neměli jsme ale čas ronit slzy nad tím, kdy se vrátí staré dobré časy. Pracovní mód, že jsme tady a musíme kancelář rozjet, přebil strach a nervozitu z přicházejících těžkých časů. Je to vlastně dobrá paralela s tím, co se děje v poslední době. Když si všichni zvykli na covid, přišla válka a energetická krize. Nám je ale spíše vlastní přemýšlet nad tím, co chceme dělat dalšího a jak pracovat lépe a rychleji, než hořekovat nad tím, jak si poradíme se změnou okolností. V permanentně měnících se okolnostech jsme zvyklí pracovat v podstatě 15 let. Začali jsme v období změny a pokračujeme v období změny. Nelpíme na modelech, které se nám osvědčily v lepších časech a nesnažíme se je ubránit v těch horších. Potvrdili jsme si to nedávno i na výročním zasedání v Paříži, kde se fyzicky sešlo téměř 400 partnerů Bird & Bird. Nikdo totiž s jistotou neví, zda krizové časy byznysu znamenají krizové časy i pro advokacii a poradenský sektor. Pro některé segmenty asi ano, pro jiné ne. A to je v našem nastavení, lokálně i globálně, benefit. Nikdy jsme také nebyli přehnaně navázaní na jeden segment právních služeb. Chceme být lídry v oborech, které se přizpůsobují aktuálním poměrům, a průvodci klientů v měnícím se světě. A tak neříkáme krize, ale změna. 

VCH: Svět se hodně mění díky technologiím, a i to je leitmotiv naší firmy, našeho úspěchu a našeho růstu. Důležitá je diverzifikace, protože vždy se některým částem kanceláře daří lépe než těm ostatním. Zamýšlíme se tak nad tím, co nová doba přináší za příležitosti. Teď jich bude mnoho a my na ně jen musíme být připravení.

IS: Bird & Bird, jako firma, je geograficky stále nejpočetněji zastoupena v zemích západní Evropy. Už nějakou dobu bylo v globální ekonomice jasné, že se firmy budou muset začít měnit, už kvůli udržitelnosti a životnímu prostředí. A právě kolegové na Západě a jejich klienti tyto výzvy začali řešit o něco dříve než třeba české firmy. A tak jsme tyto přicházející změny i my mohli dříve a rychleji vstřebat. 

Je to tak, že právě díky vaší výrazné specializaci na technologie jste, v dobrém slova smyslu, odsouzeni k inovacím? Protože bez nich to nejde a zároveň vám jsou vlastní.

VCH: Je to výhoda i nevýhoda. Mnozí nás stále mohou vnímat tak, že jsme advokátní kancelář zaměřená na IT a IP. Což ale není tak úplně pravda. Pravda je, že jako u jediné globální právní firmy této velikosti u nás tvoří služby v oblasti duševního vlastnictví kolem 30 procent obratu, což je ve srovnání s konkurenty unikátní. Ale Bird & Bird je čím dál silnější i v ostatních oblastech, které koneckonců tvoří zbylých 70 procent obratu, za všechny zmíním třeba oblast fúzí a akvizic.

IS: V posledně jmenované oblasti jde globálně asi o 20 procent obratu, u nás v České republice a na Slovensku je pak tento podíl ještě významnější. Velmi silní jsme také v oblasti pracovního práva, i když my spíše říkáme „International HR services“, jelikož jde o komplexnější služby v oblasti řízení lidských zdrojů. Zhruba to bude také pětina obratu. Podobně jako řešení sporů, nejen u obecných soudů, ale třeba prostřednictvím arbitráží, mediace a dalších alternativních způsobů. Bird & Bird se strategicky zaměřuje i na tyto další klíčové oblasti služeb již více než 30 let. Klienti navíc čím dál častěji spíše než transakce v tradičním pojetí řeší transformační projekty, a přicházejí k nám již s vizí změny svého byznysu, ne jen s jejími jednotlivými právními souvislostmi, což se automaticky promítá do vícero oborů našich služeb. 

Můžete být konkrétnější v tom, jak by Bird & Bird chtěla nynější situaci využít jako příležitosti?

VCH: Mnohé věci, které děláme, jsou proticyklické. Externě financovaných transakcí bude dočasně možná méně, ale vždy se jde přizpůsobit a zacílit svoji práci správným směrem. Období krize může přinést více práce v oblasti transformačních projektů (včetně digitalizace), pracovního práva, insolvencí a restrukturalizací, ale také v oblasti sporů. Vidíme to také u ochrany duševního vlastnictví, kde v poslední době sledujeme nárůst sporné agendy. Když se všem daří, mají pochopitelně menší snahu vymáhat svá práva a vytyčovat si tak mantinely na trhu. V krizi to bývá právě naopak. Může to být ostatně podobné jako během pandemie, někoho krize srazí na kolena, jiným se bude zase abnormálně dařit. A klienti potřebují provádět různými situacemi, i když se jim zrovna nedaří. 

Celý rozhovor vyšel v Lawyers & Business č. 12/2022, který můžete zakoupit například na mojecasopisy.cz.

Předchozí

Weinhold Legal uspěla u rakouského rozhodčího soudu

PRK radila s Hogan Lovells při prodeji RGW Express

Další