Štail Leška nebo Rowani. Advokáti na karlovarském festivalu

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Začíná karlovarský filmový festival. Tentokrát se tak jednak podíváme, které advokátní kanceláře figurují mezi jeho partnery, jaké filmy by mohly zaujmout ty, kteří se i na stříbrném plátně rádi podívají do světa práva, nebo také za prací jedné advokátní kanceláře související s nově otevřeným významným prostorem právě v Karlových Varech.

Tradičním „oficiálním dodavatelem právních služeb“ Mezinárodního festivalu Karlovy Vary je kancelář Štaidl Leška Advokáti, firma se sídlem v pražské Apolinářské ulici a se dvěma partnery, šesti advokáty a dalšími spolupracovníky. Nejen její společníci jsou velmi aktivní i v akademické sféře, jak uvádějí na svém webu: „Právní tým kanceláře utváří aktivní členskou základu mezinárodní učené společnosti pro zkoumání otázek autorského práva ALAI, jejíž českou pobočku Jiří Štaidl a Rudolf Leška (aktuální předseda) spoluzakládali.“ Reference kanceláři kromě karlovarského festivalu poskytují například i Barrandov Studio, OSA, Intergram, Národní galerie nebo Dejvické divadlo. Z advokátních kanceláří pak už na webu festivalu figuruje mezi partnery jediná, Rowan Legal, a to už rovněž tradičně, mezi partnery golfových turnajů.

Z filmů s výrazným právním přesahem jsem pro vás tentokrát vybral tři. Kanadský Red rooms z Hlavní soutěže („Přišel den, na který Kelly-Anne čekala. Začíná soudní proces s Ludovicem Chevalierem, obviněným z brutálních vražd tří nezletilých dívek. Na rozdíl od většiny lidí nachází Kelly-Anne v muži fascinaci, stává se jím posedlou a nevynechá jediné soudní slyšení v naději, že jí věnuje aspoň jeden pohled. Hranice mezi realitou a fantazií se ale ztenčuje, až Kelly-Anne přestává být jen pasivní pozorovatelkou.“), „soudní drama“ a vítěze Zlaté Palmy z Cannes Anatomie pádu – Sandra (fascinující Sandra Hüller) je úspěšná spisovatelka, žijící s manželem a synem Danielem ve francouzských Alpách. Když se Daniel jednou vrací z procházky se psem, najde na zemi otcovo mrtvé tělo. V domě kromě manželů v té době nikdo nebyl, je tedy nutné vyšetřit, zda byl smrtící pád následkem sebevraždy, nebo zda Sandra muže zabila…“ – a právně-historický Papežův zákon („Strhující historické drama nestora italské kinematografie Marca Bellocchia se vrací k případu, který započal v roce 1858, kdy byl z židovské rodiny Mortarových násilím odebrán šestiletý Edgardo na základě tvrzení katolických autorit, že byl jako kojenec pokřtěn, a musí být tedy vychován jako katolík. Papežské zákony jsou neúprosné, a i přes silné protesty židovské komunity je chlapec odvezen do Říma, kde v papežském sídle získává katolické vzdělání.“).

Karlovarský festival se jistě stane pro mnohé i příležitostí obdivovat nově otevřené Císařské lázně. „Projekt vestavby multifunkčního sálu do rozběhnuté rekonstrukce objektu byl výzvou technickou i právní, to druhé pro náš tým Havel & Partners. Využili jsme Design & Build, ladili tržní konzultace a součinnost s generálním dodavatelem stavby, doprovázíme zprovoznění,“ připomněla nedávno v této souvislosti s přáním všeho nejlepšího a s uznáním pro všechny zúčastněné na Linked-Inu Adéla Havlová. Ta mimochodem letos vyměnila partnerskou pozici v kanceláři za místo of counsela a od začátku roku rovněž působí podle zmíněné sociální sítě jako poradkyně projektu Národní strategie veřejného zadávání na ministerstvu pro místní rozvoj.

Předchozí

FlixBus nabízí levnější jízdenky na karlovarský festival a posiluje spoje

Eversheds Sutherland běží pro Domču

Další