StartupJobs: Na pracovním trhu je největší množství kandidátů od covidu

|

Podle dat kariérního portálu StartupJobs, který dlouhodobě sleduje proměnu trendů mezi uchazeči o práci a zaměstnanci v inovativních firmách, se na trhu aktuálně nachází nejvíce zájemců o práci za celou dobu fungování StartupJobs. Vyplývá to z analýzy dat se zaměřením na oblasti vývoje, marketingu a obchodu, managementu a administrativy. Množství kandidátů se výrazně zvýšilo také v segmentu IT, který v ČR dlouhodobě trpí nedostatkem talentů. Ze svých nároků však uchazeči zatím neslevují.

Podle dat portálu StartupJobs počet zájemců o práci v letech 2020–2023 kontinuálně narůstal. Zatímco v roce 2020 se o práci ve zmiňovaných oborech ucházelo celkem 93 126 kandidátů, v loňském roce jich bylo 145 818. Jen v prvním čtvrtletí roku 2024 pak hledalo práci v oborech vývoj, marketing a obchod, management a administrativa 47 000 lidí.

Pocty Zajmcu
Zdroj: StartupJobs

Nejrychleji přitom roste zájem o práci v oblasti vývoje. Zde se meziročně zvýšil počet kandidátů o 55,5 % z 49,5 tisíce uchazečů v roce 2022 na téměř 77 tisíc uchazečů v roce 2023. Aktuálně jeví o nabídky práce se zaměřením na vývoj zájem až 24 tisíc lidí. „Volných lidí na trhu je aktuálně více, než tomu bylo v minulých měsících. Obecně jsme u IT pozic zaznamenali propouštění z velkých společností,“ komentuje situaci Kristýna Kraftová, head of HR ve společnosti ČMIS. „Nepozorujeme však, že by kandidáti slevovali ze svých nároků. Jsou ale rychleji dostupní a o pozici se ucházejí až v momentě, kdy jsou domluveni na ukončení v předchozím zaměstnání.“

Růst zájemců však lze podle dat StartupJobs pozorovat i v dalších oborech. Zatímco v marketingu a obchodě hledalo v roce 2022 novou pozici 50 058 kandidátů, v roce 2023 to bylo o 14 344 lidí více, tedy o 28,7 % více než v předchozím roce. Zájemců o práci v managementu mezi lety 2022 a 2023 přibylo o 35,6 % na necelých 41 tisíc, v administrativě o 20,4 % na 32 tisíc kandidátů.

Zajemci Dle Oboru
Zdroj: StartupJobs

Naopak nabídek práce se v roce 2023 oproti roku 2022 vypsalo ve všech oborech méně. Ve vývoji byly v roce 2023 aktivní téměř 4 tisíce nabídek, což bylo o 26,1 % méně než v roce 2022. V marketingu a obchodu se množství nabídek snížilo o 15,1 % na 2 691 vypsaných pozic, v managementu o 10,3 % na necelé 2 tisíce nabídek a v administrativě o 17,1 % na 1 328 vypsaných nabídek na StartupJobs.cz.

Množství zájemců na jednu nabídku je tak aktuálně nejvyšší vůbec. Celkově na jeden inzerát připadá přibližně 21 uchazečů.

Zajemci Na Nabidku
Zdroj: StartupJobs

Firmy by měly nabírat, bez benefitů to zatím nepůjde

CEO StartupJobs Filip Mikschik ve vyšším počtu lidí na trhu práce vidí nový trend. „Vzhledem k tomu, že lehce stoupá nezaměstnanost a propouštění ve velkých společnostech se dotklo i odborníků v IT, kandidátů, a to i těch seniorních, na trhu přibývá. Pro firmy to znamená velkou příležitost k náboru. Dá se však očekávat, že tento stav nepotrvá věčně a situace se postupně ustálí.“ To potvrzuje i Ondřej Slabý, chief people officer v STRV. „Na celou situaci se můžeme podívat ze dvou pohledů, které potvrzují i data StartupJobs. Na jednu stranu i my v STRV jsme v posledních měsících utlumili nábory na některých pozicích tak, abychom optimalizovali vytíženost jednotlivých developerů na klientských projektech. Na druhé straně při našich konkrétních náborech cítíme, že je o něco jednodušší osloveného kandidáta zaujmout a začlenit do výběrového procesu.“

Podobně se na to dívá i David Říha, head of recruitment v FTMO, podle kterého přibylo seniorních kandidátů, kteří jsou dostupní. „Stále si ale myslím, že existuje hojná nabídka projektů a pozic, o které se kandidáti mohou ucházet a vybírat si. Navíc je tu trend plně vzdálených projektů, které lákají kandidáty mimo česko-slovenské vody. Proto souboj o kvalitního a vhodného kandidáta stále probíhá a myslím, že tato situace se radikálně měnit nebude. Stále rozhoduje kvalita oslovení a rychlost celého náborového procesu,“ dodává Říha.

Předchozí

Valašské Meziříčí je nejlepším městem pro byznys v kraji

Poslanci jednomyslně schválili redefinici znásilnění

Další