Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Peugeot jde příkladem

|

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených možností cestování i zábavy? Auto s sebou ale nese i negativní stránky jako znečištění životního prostředí a dopravní nehody. Většina automobilek se snaží tyto aspekty snižovat, příkladem je francouzská automobilka Peugeot. 

Pro tuto značku je ochrana životního prostředí hlavní prioritou, stejně jako maximálníenvironmentální odpovědnost spojená s výrobou, prodejem a provozem automobilů. Také proto se Peugeot usilovně věnuje vývoji elektrifikovaných vozidel. Dnes již 70 % modelů značky Peugeot nabízí alternativu v podobě elektrického či plug-in hybridního pohonu, do roku 2025 tento podíl dosáhne 100 %. Kromě toho ale značka Peugeot rozvíjí mnoho dalších aktivit s cílem snížit svou uhlíkovou stopu. Investuje miliardy do vývoje nových ekologických technologií, při výrobě používá ve velké míře recyklované a recyklovatelné materiály, stará se o ekologickou likvidaci vozů a jejich komponentů, které už dosloužily, a také sází stromy. Před více než desetiletím založila v Amazonii obří centrum, jehož cílem je zalesňování krajiny. Díky Peugeotu tak byly v samotném srdci deštného pralesa vysázeny miliony nových stromů. 

Bezpečí za volantem jako součást strategie 

Ani druhý negativní aspekt, nehodovost, nezůstává automobilkou opomíjen. Před několika dny značka Peugeot v České republice oznámila rozšíření partnerství s Autoklubem ČR. Tyto dvě společnosti spolupracují už mnoho let, a to hlavně na projektech pomáhající mladým nadějným jezdcům v závodní kariéře.  Peugeot ale míří dál, a kromě spolupráce v oblasti motoristického sportu a podpory mládeže se nyní stává partnerem Autoklubu ČR v oblasti zvyšování bezpečnosti na silnicích a prevence dopravních nehod. Peugeot se tak stal strategickým partnerem projektu Road Safety Autoklubu ČR.

 „Bezpečnost silničního provozu je stejně jako ekologie v současné době velmi aktuálním tématem. Na svých cestách vnímám jednak neustále sílící provoz, který často překračuje únosnou kapacitu infrastruktury, tak i stále komplikovanější problematiku parkování.  Přestože se u našich vozů rapidně zvyšuje počet a úroveň bezpečnostních prvků a snažíme se poskytovat celou řadu asistenčních systémů už od základních úrovní výbavy, stále dochází k často zbytečným nehodám. Dlouho se zabýváme tím, jak těmto nehodám účelně předcházet, a právě proto jsme se spojili s partnerem k tomu nejpovolanějším – Autoklubem České republiky,“ vysvětlil Marco Venturini, ředitel značky Peugeot v ČR

Partnerství značky Peugeot spočívá v tom, že Autoklubu poskytne automobil Peugeot 3008. Samozřejmě plug-in hybrid, protože ekologii má stále na paměti. Dále bude Autoklub používat různé modely značky Peugeot pro natáčení výukových videí a demonstrování funkce asistenčních systémů při přednáškách a školeních. 

Nehody „nanečisto“

Jedním z hlavních programů projektu Road Safety je série kurzů určených pro příslušníky záchranných složek. Obsahem těchto školení je zejména zvládání krizových situací jako nouzové brzdění, vyhýbací manévry, zvládnutí smyku apod. Jako doprovodná aktivita je zde otočný simulátor. Ten je zpřístupněn i široké veřejnosti, která si tak může vyzkoušet simulaci převrácení vozidla. Specializovaných programů v projektu Road Safety je ale celá řada. Některé se zaměřují na nejmenší děti, jiné na začínající řidiče, rodiny s dětmi až po seniory. Na webu www.road-safety.cz si tak každý může vybrat svou cestu vedoucí k zvýšení bezpečnosti na silnicích.

„Jsem rád, že rozvíjíme naši úspěšnou spolupráci a Peugeot se bude podílet na našich aktivitách v oblasti zvyšování bezpečnosti silničního provozu. Dohodli jsme se na konkrétní participaci u jednotlivých projektů, například natáčení výukových videí pro řidiče, zajištění vzdělávacích akcí a podobně. Peugeot bude s námi spolupracovat také v oblasti aktivit pro handicapované motoristy. Opravdu vítám, že získáváme tak renomovaného a zkušeného partnera,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.  

Předchozí

Kdo bude novým děkanem Právnické fakulty UK?

Taylor Wessing radila UBM na Lipně

Další