Kdo bude novým děkanem Právnické fakulty UK?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Nadcházející podzim bude skutečně ve znamení voleb. Zatímco ale volby sněmovní i advokátní jsou ve středu zájmu, volby nového děkana pražské právnické fakulty zatím tolik pozornosti nepřitahují. Jan Kuklík dokončuje druhý mandát, ve funkci pokračovat nemůže a je dost možné, že se stane jedním z příštích prorektorů celé univerzity. Kdo jej ale ve funkci vystřídá?

Podle informací z fakulty by měli kandidovat současný předseda Akademického senátu a profesor finančního práva Radim Boháč, Kuklíkův proděkan pro komunikaci, IT a technologie a zároveň vedoucí katedry ústavního práva Marek Antoš a profesor teorie práva Karel Beran.

Možná ale také napověděly události posledních dnů. Ve funkci vedoucího katedry trestního práva totiž končí profesor Jiří Jelínek a vystřídá jej docent Tomáš Gřivna. Jinak také známý advokát, přibližující se svým renomé v trestních kauzách legendě české advokacie Tomášovi Sokolovi. Jeho jméno se nyní začalo v právních kuloárech překvapivě přetřásat i v souvislosti s volbou děkana. Fakticky jeho kandidatura příliš pravděpodobná není, nicméně je zajímavé, že se začalo o Gřivnovi v této souvislosti mluvit.

Poslední slovo ale také jistě neřekl Jiří Jelínek, který stále disponuje a disponovat bude značným vlivem, a uvidíme, zda se po událostech poslední doby nevydá do děkanského boje i on. Podle některých pozorovatelů právního prostředí by to bylo možné. Jeho šance na úspěch by ale nejspíše příliš velké nebyly.

Největší hvězdou Právnické fakulty Univerzity Karlovy je v současnosti bezesporu profesor Jan Kysela, Kuklíkův proděkan pro doktorský studijní program, vedoucí katedry politologie a sociologie a rovněž velký expert na ústavní právo, který je oblíbeným hostem televizních i rozhlasových relací. Jeho proslulost vyjadřuje i titulní strana deníku Právo z tohoto týdne, na níž se skvěl titulek Kysela: Prezidentské pravomoci by přešly na Babiše a Vondráčka. Kysela je velmi oblíbený i mezi studenty a v Akademickém senátu, který bude nového děkana už za pár týdnů volit, by jednoduše našel podporu. Stačí jen, aby projevil o funkci zájem.

(Aktualizováno)

Předchozí

Valášek: Konec volebního období pohřbí novelu insolvencí

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Peugeot jde příkladem

Další