Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Ústavní soud se konečně dočká svého 15. člena, Senát totiž potvrdil prezidentův výběr Jana Svatoně. Nové a velké advokátní kanceláře už ozřejmily svou majetkovou strukturu. A exekutoři se sešli v nelehké době na sněmu.
Senát schválil nominaci emeritního děkana brněnských práv Jana Svatoně na ústavního soudce, prezident Miloš Zeman jej může do funkce jmenovat. Ústavní soud tak bude mít po více než roce opět standardních 15 členů. Svatoňovo jmenování vyvolá ale následně ještě jednu menší „ústavosoudní“ personálii – soudce Vladimír Sládeček si totiž bude muset hledat nového asistenta, právě na tomto místě totiž Svatoň dosud působil.
„Judikatura Ústavního soudu je dnes obsáhlá a pestrá. Dovolte mi, abych připomněl jeden z judikátů, který považuji díky jeho vypovídací hodnotě za jeden z nejpodstatnějších pro řadu ústavně politických i ústavně právních témat. Jedná se o nález spisové značky Pl. ÚS 19/93, jehož soudcem zpravodajem byl profesor Vladimír Klokočka. V tomto nálezu Ústavní soud zdůraznil, že ústava není založena na hodnotové neutralitě, není jen pouhým vymezením institucí a procesů, ale zahrnuje také regulativní ideje vyjadřující základní konstitutivní hodnoty demokratické společnosti a demokratického státu. Současně se v nálezu poukazuje na to, že v ústavním státě není právo a spravedlnost předmětem volné dispozice zákonodárce, a tím ani zákona. Sám zákonodárce je vázán určitými nedotknutelnými základními hodnotami, nad pozitivními konstitutivními principy, jejichž změnu samotná ústava v čl. 9 odst. 2 kategoricky prohlašuje za nepřípustnou,“ uvedl podle stenozáznamu na plénu Senátu před svým schválením do funkce Jan Svatoň.
Zemanova personalistická stopa tak na Ústavním soudu podle současných předpokladů zůstane až do roku 2033. Naopak nového předsedu snad už jmenovat nebude. „Já jsem se ho na to ptal a on říkal, že to není na stole. Že bude řešit pouze jednoho ústavního soudce, u kterého je potřeba souhlasu Senátu,“ cituje totiž prezidentského kandidáta Andreje Babiše Česká justice.
Nové advokátní kanceláře Sokol Novák tdpA a Chrenek, Toman, Kotrba zatím zůstávají na svých starých webech, z veřejného rejstříku už jsou ale vidět jejich majetkové struktury. Sokol Novák tdpA se oficiálně jmenuje Sokol, Novák, Trojan, Doleček a partneři, advokátní kancelář s.r.o. Čtyři jmenovaní společníci drží také shodné podíly, každý má 20 procent s hodnotou vkladu 600 tisíc korun. Vlastnickou strukturu kanceláře doplňují tři lidé – Marek Bilej (10 procent), Jiří Hron a Lucie Ježková (oba po pěti procentech).
Většinu v nové kanceláři Chrenek, Toman, Kotrba drží právě Tomáš Chrenek, a to 51 procent s vkladem 51 milionů korun. Čtvrtinový podíl s vkladem za 25 milionů má Petr Toman, Jakub Kotrba ovládá 23 procent za 23 milionů a procento s vkladem milion korun drží Jan Nemanský. Všichni čtyři jsou i jednateli, kancelář má rovněž dozorčí radu, jíž předsedá advokát a dřívější děkan plzeňských práv Jan Pauly.
„Soudní exekutoři mají za sebou sněm, tentokrát se sešli v Brně! Součástí byly volby do komisí EK ČR – kontrolní, revizní a kárné. Diskutovalo se také o nelehké ekonomické situaci exekutorských úřadů a návrhu tarifu @SpravedlnostCZ,“ dočetli jsme se pak tento týden na Twitteru Exekutorské komory.