Tomášek: Kvalita vědy na pražských právech je srovnatelná s většinou lékařských fakult

|

Proděkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy pro vědu Michal Tomášek nedávno začal třetí funkční období: „Za tu dobu se v oblasti vědy na fakultě hodně změnilo a řekl bych, že spíše k lepšímu. Jednotlivé fakulty Univerzity Karlovy totiž nedávno hodnotila mezinárodní komise hodnotitelů a Právnická fakulta získala hodnocené B, patří tak k nejlepším fakultám v rámci naší univerzity. Hodnocení A získal pouze jeden subjekt, a to CERGE. Jsme tedy srovnatelní s většinou lékařských fakult.

Těší nás i další hodnocení, například Rady vlády pro vědu, výzkum a inovace, které nás rovněž řadí na přední místa. Na druhou stranu nejsme s kritérii hodnocení příliš spokojeni, a to i přesto že hodnocení byla příznivá. Nemyslíme si, že je správné, aby se na právnické fakulty používal stejný metr jako na fakulty lékařské či přírodovědecké. 

Plánujeme tak s novým vedením univerzity diskutovat třeba o tom, zda by se do našich výstupů nemohli zahrnovat rovněž komentáře. Protože tvorba komentáře je vědecká činnost, například v německé odborné literatuře jsou běžně brány jako důležité vědecké výstupy. Také by se mohlo jednat třeba o články, které následně ve svých judikátech cituje Ústavní nebo Nejvyšší či Nejvyšší správní soud. Ale že je tohle také věda, což nám hodnotitelé třeba z přírodovědných oborů stále nechtějí věřit.

Hlavním požadavkem v rámci Univerzity Karlovy ale nyní je, abychom publikovali v předních, především zahraničních časopisech, které dosahují vysokých impaktů a jsou hodnoceny opravdu nejvýše. I to se nám, právníkům, daří. Překvapivě třeba i ve správním právu, které jinak bývá chápáno jako vysloveně vnitrostátní obor. Tím se dostávám k tomu, že ne všechna odvětví práva zajímají někoho v zahraničí. Zajímá je třeba mezinárodní právo, evropské právo nebo právo životního prostředí. Ale nevím, jestli by si tam chtěli číst třeba o občanském právu, když tam systém práva vypadá jinak a právě občanské právo třeba v USA nemají. Podařilo se nám pak získat rovněž různé granty, zatím financované z českých peněz, ale budeme usilovat rovněž o ty evropské.“

Celý rozhovor si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 4/2022. V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz. Většina rozhovoru rovněž vyšla v Mladém světě č. 3/2022.

Snímek obrazovky 2022-03-31 v 21.40.17
Předchozí

Lze někoho potrestat za schvalování trestného činu, jehož pachatel není znám?

Česká asociace věřitelů má novou výkonnou ředitelku

Další