TPA: Počet i objem M&A v Česku v prvním čtvrtletí výrazně klesl

|

Počet i objem transakcí na trhu fúzí a akvizic v České republice v letošním prvním čtvrtletí meziročně výrazně klesl. Na území ČR či se zapojením ČR se uskutečnilo 14 transakcí za čtyři miliony eruo (93,4 milionu Kč). Ve stejné období loni to bylo 20 transakcí za 175 milionů euro (4,1 miliardy Kč). Propad je důsledkem probíhající ekonomické recese a poklesu aktivity investorů v souvislosti s nejistotou na trhu. Největší objem transakcí se uskutečnil v oblasti energetiky. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA. V celém středoevropském regionu situaci na trhu fúzí a akvizic ovlivňuje válka na Ukrajině.

Jedinou transakcí s dostupnými údaji v Česku v prvním čtvrtletí byla akvizice brněnské́ technologické́ společnosti PUXdesign technologickou skupinou BiQ Group spadající́ pod investiční společnost InTeFi. Společnost PUXdesign se specializuje na webové technologie. „Cílem transakce byla snaha podpořit PUXdesign v expanzi mezi velké zákazníky a k expanzi do zahraničí,“ uvedl Jiří Hlaváč, partner TPA Valuation & Advisory.

V celém středoevropském regionu (Albánie, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko) TPA registruje meziroční nárůst počtu transakcí o zhruba 24 procent na 187. Jejich objem ovšem klesl na 3,67 miliardy euro (85,7 miliardy Kč) z 7,1 miliardy euro (165,8 miliardy Kč) o rok dříve.

„Největší objem transakcí v regionu jsme zaregistrovali v prvním čtvrtletí v odvětví energetiky, a to již třetí čtvrtletí v řadě. Energetika se v prvním čtvrtletí podílela za celkovém objemu transakcí z 38 procent. Nejvíce transakcí bylo přitom tradičně v Polsku,“ sdělil Hlaváč.

Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v regionu v letošním prvním čtvrtletí pak bylo převzetí rumunského výrobce a distributora elektřiny ENEL SpA z italské energetické skupiny ENEL řeckou energetickou společností Public Power Corp SA. Transakce je součástí střednědobé strategie skupiny ENEL Group, která chce skrze postupný prodej svých aktiv snížit svůj konsolidovaný dluh a postupně se přesunout více na americký kontinent, kde již působí.

Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím loňského roku v celém regionu klesl počet transakcí o 69 a jejich objem o 243 milionů euro. V Česku počet transakcí mezičtvrtletně klesl o 13, při poklesu objemu o 142 milionů eur (146 milionů eur ve 4. čtvrtletí 2022 versus 4 miliony eur v 1. čtvrtletí).

„Pro investory v regionu zůstávají atraktivní sektory počítačového softwaru, automatizace, energetiky (především obnovitelných zdrojů) či telekomunikací a dlouhodobě nemovitostní sektor, zvýšenou atraktivitu očekáváme v oblasti potravinové bezpečnosti, zbrojní výroby a dodávek materiálu. Situaci na M&A trhu bude dále ovlivňovat konflikt na Ukrajině, který je pro potenciální investory omezením v podobě nejistoty budoucího vývoje v různých odvětvích v celém regionu,“ doplnil Hlaváč.

Předchozí

JŠK radila CVI při další investici v oblasti private debt 

ČAV kritizuje navrhované změny v zastavování marných exekucí

Další