Meziroční růst červnových tržeb v maloobchodě o 4,4 procenta mírně překonal odhad trhu, který počítal s navýšením o 4,1 procenta. Oživení spotřeby domácností je však podle analytiků stále pozvolné. Ukazuje to i revize Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle níž maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o tři procenta oproti prvotně oznámeným 4,4 procenta. Z pondělí zveřejněných údajů ČSÚ vyplývá, že meziměsíčně tržby obchodníků bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v červnu stouply o 0,7 procenta.
„Stále platí konstatování, že kombinace nízké inflace a solidního růstu nominální mzdy, vedoucí k silnému růstu průměrné reálné mzdy v české ekonomice, vytváří příznivé prostředí pro vývoj maloobchodních tržeb,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč. Od letošního ledna se podle něj tržby v maloobchodě meziročně zvýšily o 4,1 procenta, přičemž hlavním tahounem byly prodeje nepotravinářského zboží s růstem o 5,4 procenta.
„Objem nákupů se už přibližuje úrovni roku 2019. Aktuálně jsou reálné tržby obchodníků vůči výchozímu průměru jen o 1,6 procenta nižší. Pozvolna se tak jako spotřebitelé vracíme pět let zpátky,“ řekl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Neplatí to podle něj ale pro všechny kategorie zboží, například tržby obchodníků s oblečením a obuví jsou oproti roku 2019 reálně o 24 procent nižší. „Méně se nakupuje i potravin, skoro o třetinu více naproti tomu kosmetiky,“ dodal Dufek.
Naděje o dynamickém růstu maloobchodních tržeb v letošním roce se zatím podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila nenaplnily. „Meziroční nárůsty tržeb sice vypadají relativně slušně, ovšem to vyplývá pouze z efektu nízké srovnávací základny loňského roku. Meziměsíčně k žádným razantním nárůstům nedochází a jeden slušný výsledek bývá následován naopak zklamáním,“ řekl.
České domácností zatím ve větší míre podle Dufka ani neutrácejí své úspory, které vytvořily během pandemie nemoci covid-19 či poklesu ekonomiky. „Vlastně se tento efekt nedá ani očekávat, protože tyto úspory se realizují jinde, třeba v investicích na realitním trhu nebo v cestování,“ uvedl.
Výsledky tržeb za červen naopak podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy opět ukázaly, že krize v maloobchodě skončila. „Tržby u potravin rostou logicky pomaleji, protože lidé z měsíce na měsíc nesní výrazně více jídla a během krize se naučili lépe plánovat a omezit plýtvání. Na druhou stranu jasně vidíme, že lidé častěji sahají po kvalitnějších potravinách, že chodí do obchodů častěji pro čerstvé pečivo, ovoce a zeleninu,“ řekl.
Analytici očekávají, že pozvolné tempo růstu si maloobchodní tržby udrží i ve zbytku roku. „V souhrnu očekáváme, že vyšší spotřeba domácností bude hlavním zdrojem letošního růstu ekonomiky. Ten však podle nás dosáhne pouze 0,7 procenta poté, co loni ekonomika stagnovala,“ řekl analytik Komerční banky Martin Gürtler.