Vzrostl objem nových spotřebitelských úvěrů

|

Objem nových spotřebitelských úvěrů v ČR v prvním pololetí letošního roku vzrostl meziročně téměř o třetinu. Nově poskytnuté spotřebitelské úvěry dosáhly v červnu 11 miliard Kč. Objem proti květnu nepatrně klesl, ale v meziročním vyjádření se jednalo stále o dvouciferný nárůst. Vyplývá to z dat České národní banky.

„Příznivý vývoj na poli spotřebitelských úvěrů je dán zlepšující se příjmovou situací domácností, vyšší spotřebitelskou důvěrou a také potřebou vyššího financování z titulu inflačního vývoje posledních let,“ řekl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.

Průměrná úroková sazba u spotřebitelských úvěrů v červnu činila 9,1 procenta a je tak o půl procentního bodu nižší než před rokem. Celkově však sazby u spotřebitelských úvěrů zaznamenaly v posledních dvou letech mírnější nárůst v kontextu růstu základních sazeb ČNB. Zatímco průměrná sazba u spotřebitelských úvěrů v roce 2021 činila 7,7 procenta, průměr roku 2023 činil 9,7 procenta.

V případě hypotečních úvěrů pokračuje rovněž výrazný meziroční nárůst, který však táhla také nižší srovnávací základna z loňského roku. Během prvních šesti měsíců roku dosáhl meziroční růst hypotečních úvěrů 85 procent. Za první polovinu roku se tak poskytlo podle statistiky ČNB skutečně nových hypoték za 89 miliard Kč, což je stejný objem jako v tomtéž období roku 2018 a jen sedm miliard Kč pod úrovní první poloviny roku 2020.

Objem nově poskytnutých úvěrů podnikům byl v červnu v meziročním vyjádření slabší téměř o pětinu, měsíční statistiky jsou však u těchto typů úvěrů velice rozkolísané a v předešlém měsíci zaznamenaly naopak citelný meziroční růst. Za celou první polovinu roku objem nově poskytnutých úvěrů podnikům vzrostl o 5,4 procenta, z toho o čtyři procenta u korunových a 6,6 procenta u eurových úvěrů. Nově poskytnuté úvěry podnikům byly v první polovině letošního roku rozděleny rovným dílem mezi korunové a eurové.

Úroková sazba u korunových úvěrů činila 6,7 procenta a byla o více než dva procentní body nižší než před rokem. Úroková sazba eurových úvěrů dosáhla 5,2 procenta a vzhledem k vývoji eurových úrokových sazeb klesá jen pozvolna. Před rokem byla 5,6 procenta.

Podíl takzvaných nevýkonných úvěrů v tuzemské ekonomice se podle Seidlera navzdory příchodu pandemie a pokračujícím nepříznivým ekonomickým časům vyvíjí nadále příznivě a pohybuje se poblíž svých historicky nejnižších úrovní. V samotném červnu se podíly nesplácených úvěrů dále mírně snížily, dodal.

Předchozí

Tržby obchodů v červnu překonaly podle analytiků odhad trhu

V červenci bylo podáno nejvíce firemních insolvenčních návrhů od března 2021

Další