U lékaře máme víc práv, než si myslíme, říká advokát Matzner

|

Pacienti mají při návštěvě lékaře řadu práv a možností, o kterých ale často ani nevědí. Naopak ke zdravotníkům přistupují až s přílišným respektem. Podle advokáta Jiřího Matznera to ale není na místě, i podle zákona jde totiž o poskytování služby. „Uvědomme si, že máme více práv, než si sami myslíme,“ říká právník v dalším díle pořadu Matzner.

„Vztah lékaře a pacienta je ovládán dvě základními pravidly,“ popisuje Jiří Matzner. Prvním je podle něj mlčenlivost. Lidé totiž k lékaři chodí s určitým trápením, které je velmi osobní a mnohdy také citlivé. Není tak možné, aby takovéto informace unikaly na veřejnost. 

V pořádku není ani to, když například zdravotní sestra nebo lékař začnou problém řešit v čekárně před ostatními lidmi. Podle Matznera pak jde ze strany pacienta o překonání ostychu, glorioly lékařů: „Důrazně je třeba říct, že na chodbě to opravdu řešit nebudeme.“ Podle Matznerovy zkušenosti něco takové funguje jako mávnutí kouzelným proutkem.

Druhé pravidlo je také poměrně jednoduché. Nejsem-li spokojený s lékařem, nebo mám-li pochybnost, že je jeho postup správný, neměl bych se bát si nechat navržený postup zkonzultovat jiným lékařem, nabádá Matzner. Lékař je také povinen připravit pro tyto účely výpis ze zdravotní dokumentace, na což má lhůtu 30 dnů a pokud jde o obsáhlý svazek, může za to chtít i odměnu.

Lékaře je možné rovněž vyměnit, podle Jiřího Matznera to jde i opakovaně a jako „na běžícím pásu“. „Problém je, zda tolik lékařů v daném odvětví a místě najdete,“ glosuje ale advokát.

Náš region TV, Lawyers & Business a advokátní kancelář Matzner Legal uvádějí novou partnerskou právně-osvětovou sérii pořadů Matzner. Právě advokát Jiří Matzner, zakladatel zmíněné právní firmy, v jednotlivých dílech rozebírá aktuální právní témata, která se mohou týkat každého z nás, a to v jejich širších souvislostech. Pořad moderuje Jan Januš, šéfredaktor časopisů Lawyers & Business a Mladý svět.

Předchozí

Rekenber: Očekávaná splácená částka u insolvencí poklesla od novely téměř o polovinu

BDO meziročně dvouciferně vzrostla, v Česku se blíží 720 milionům

Další